Zamknij

Witamina B3 może pomóc w leczeniu jaskry

20.05.2021 13:27
Jaskra
fot. Shutterstock

Witamina B3, a w zasadzie nikotynamid, czyli amid tej witaminy może być skuteczny w leczeniu jaskry – wykazały badania opublikowane w piśmie ''Redox Biology''.

Jaskra jest chorobą związaną ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej i uszkadzającą nerw wzrokowy, który przekazuje obraz zarejestrowany przez siatkówkę do mózgu.

Choć dokładne przyczyny degeneracji nerwu wzrokowego nie są jasne, prowadzone są badania nad nowymi metodami leczenia, polegającymi na powstrzymywaniu obumierania komórek zwojowych siatkówki oraz regeneracji włókien nerwowych.

Wraz z wiekiem w siatkówce zmniejsza się poziom nukleotydu NAD, przez co komórki zwojowe są bardziej podatne na neurodegenerację.

Witamina B3 może pomóc w leczeniu jaskry

Zespół naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji, Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii i Narodowego Centrum Zdrowia Oczu w Singapurze badali wpływ nikotynamidu (amidu witaminy B3) na wzrok w normalnych warunkach oraz w przebiegu jaskry.

Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że zapobieganie spadkowi poziomu NAD poprzez podawanie nikotynamidu (prekursora NAD) silnie przeciwdziała jaskrze. Zaobserwowano także, że podawanie nikotynamidu może poprawiać widzenie u pacjentów z jaskrą przy niewielkim ryzyku skutków ubocznych.

- Nikotynamid ma szerokie działanie neuroochronne. Redukuje stres metaboliczny, poprawia funkcjonowanie mitochondriów i stwarza środowisko, w którym komórki zwojowe są mniej narażone na szkodliwe czynniki związane z jaskrą. Wyniki te wskazują, że długoterminowe zażywanie nikotynamidu może pomóc pacjentom z jaskrą – powiedział dr Pete Williams z Instytutu Karolinska.

Badania kliniczne nad skutecznością nikotynamidu u ludzi rozpoczną się jesienią 2021 roku.

Źródło: PAP