Wiek biologiczny człowieka lekarze wyczytają z... oczu

10.06.2020 13:37
Wiek biologiczny człowieka lekarze wyczytają z oczu
fot. Shutterstock

Na nic wypełniacze, makijaż permanentny, sportowa bluza z kapturem. Niedługo lekarze zeskanują siatkówkę oka i bezbłędnie odgadną nasz wiek. Nic się nie ukryje!

Wiek biologiczny to nie to samo co wiek chronologiczny. Liczba, którą się posługujemy na co dzień, to czas, jaki upłynął od daty naszych urodzin. Ale nie każdy organizm starzeje się w tym samym tempie i czterdziestolatek czterdziestolatkowi nierówny. Prawdziwy wiek, czyli wiek biologiczny, lekarze niedługo wyczytają z oczu. A ma to niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia.

Wiek biologiczny - badanie

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie opracowali zaawansowany skaner oka, który analizuje białka w siatkówce, co daje obraz tempa starzenia się organizmu.

Badacze zauważają, że fakt, że ludzie starzeją się w różnym tempie, jest już powszechnie znany, ale pomiar biologicznego tempa starzenia się organizmu jest niezwykle trudny. Do tej pory nie istniał żaden pojedynczy marker ani nieinwazyjna metoda, która służyłaby do dokładnego pomiaru i śledzenia starzenia biologicznego u ludzi. Teraz ma się to zmienić.

- Nasz skaner może dekodować zapis, jak człowiek starzeje się na poziomie molekularnym - poinformował prof. Lee E. Goldstein z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie.

Badania przesiewowe - w jakim wieku?

Wiek biologiczny człowieka to nie ciekawostka, ale ważna informacja dla lekarzy.

Badania przesiewowe dedykowane są bowiem określonym grupom wiekowym. Tymczasem niektóre osoby starzeją się szybciej i powinny korzystać z badań dużo wcześniej niż rówieśnicy.

Wielu ludziom wynalazek naukowców z Bostonu może uratować życie.

Źródło: zmescience.com