Zamknij

Uporczywy świąd oka może być objawem nowotworu

28.03.2022
Aktualizacja: 28.03.2022 14:05
Świąd oka
fot. Shutterstock

Uporczywy świąd oka może być objawem nowotworu. Przekonała się o tym Chinka, która od kilku tygodni zmagała się z trudnym do wytrzymania swędzeniem. Po kilku badaniach postawiono diagnozę — czerniak oka. Sprawdź inne objawy, które mogą wskazywać na to, że w oku rozwija się nowotwór.

47-letnia kobieta z Chin zgłosiła się do okulisty z powodu uporczywego świądu oka, który utrzymywał się przez dwa tygodnie. 

Pierwsze badanie oka kobiety wykazało, że pod powieką znajduje się niepokojąca zmiana. Lekarze wywinęli powiekę i wykryli zmianę pigmentową na czubku oka. Zmiana rosła na spojówce powiekowej, przezroczystej błonie po wewnętrznej stronie powieki, która łączy oko z otaczającą je tkanką.

Lekarze wykonali biopsję i przekazali pobraną próbkę do analizy, która wykazała, że zmiana jest złośliwa. Ostatecznie zdiagnozowano czerniaka złośliwego oka.

Chorej zaproponowano operację usunięcia zmiany, ale odmówiła. Zamiast tego wybrała leczenie pembrolizumabem, popularnym lekiem stosowanym między innymi w leczeniu czerniaków. Podczas regularnych wizyt kontrolnych lekarze nie zauważyli, by zmiana rozszerzyła się lub rozprzestrzeniła.

Opis przypadku opublikowano na łamach "New England Journal of Medicine".

Czerniak oka — objawy, rokowania. Jak rozpoznać objawy?

Czerniak oka (w oku) to nowotwór złośliwy oka powstający z melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jest to rzadki typ raka, bardzo często wykrywany zupełnie przypadkowo.

Czerniak oka długo nie daje żadnych objawów lub jedynie dyskretne, trudne do zauważenia symptomy. Zazwyczaj objawia się powolnym pogorszeniem ostrości wzroku, a także pojawianiem się ubytków w polu widzenia lub występowaniem kul światła w polu widzenia. Zaawansowany czerniak może też powodować ból, świąd, dyskomfort w obrębie zajętego chorobą oka.

Wczesne wykrycie czerniaka i właściwe leczenie choroby zapobiega powstawaniu przerzutów i umożliwia zachowanie wzroku. Rokowanie w zaawansowanym stadium choroby jest niepomyślne. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: nejm.org, akademiaczerniaka.pl