Trichomegalia to rzęsy tak długie, że trzeba je przycinać

13.10.2020
Aktualizacja: 13.10.2020 16:36
Trichomegalia rzęs
fot. Shutterstock

Długie, gęste, ciemne rzęsy to pożądana przez wiele osób cecha wyglądu. Niektóre osoby mają jednak rzęsy tak długie, że muszą je regularnie przycinać. Trichomegalia powoduje, że powieka ugina się pod ciężarem rzęs, a ich gęstość utrudnia widzenie. Skąd się bierze ta przypadłość?

Trichomegalia rzęs, czyli rzęsy bardzo długie, to przypadłość, która charakteryzuje się nienaturalnie długimi i gęstymi rzęsami powodującymi uginanie się powiek pod ich ciężarem. 

Rzęsy to występujące u ludzi i innych ssaków zaginające się włoski wyrastające z powieki dolnej i górnej. Ich zadaniem jest ochrona oczu polegająca na wyłapywaniu cząstek brudu, kurzu, jak i drobnych owadów.

Żywotność rzęs u człowieka wynosi 100 – 150 dni, po tym czasie rzęsy wypadają, a w ich miejscu wyrastają nowe.  Rzęsy powieki górnej są dłuższe (8-12 mm) od rzęs powieki dolnej (6-8 mm). U osób z trichomegalią rzęs obserwuje się zwiększenie ich długości (12 mm lub więcej), zwiększone podkręcenie, pigmentację lub grubość rzęs.

Chociaż trichomegalia ma zwykle łagodny przebieg, to może powodować otarcia rogówki i zaburzenia widzenia, bywa też przyczyną problemów psychicznych.

Trichomegalia: przyczyny

Trichomegalia może mieć różne przyczyny, w tym zespoły wrodzone, stany nabyte i leki. Może występować od urodzenia lub rozwinąć się znacznie później.

Wady wrodzone związane z trichomegalią rzęs to m.in. zespół Olivera-McFarlane'a i zespół Cornelii de Lange.

Choroby, które mogą być związane z trichomegalią rzęs to: HIV/AIDS, łysienie plackowate, zapalenie skórno-mięśniowe, toczeń rumieniowaty układowy, atopowe zapalenie skóry, zapalenie błony naczyniowej, anoreksja, niedożywienie.

Trichomegalia występuje też czasami u kobiet w ciąży.

Trichomegalia: leczenie

Głównym sposobem radzenia sobie z trichomegalią rzęs jest ich regularne przycinanie, jeśli powodują problemy. Czasami podaje się antybiotyki i sztuczne łzy w przypadku miejscowego podrażnienia lub zapalenia.

Leczenie uzależnione jest od choroby, stanu, postępowania, które mogły przyczynić się do wzrostu rzęs. Czasami sprawdza się odstawienie leków lub ich zmiana, czasami pomaga podanie leków, jak ma to miejsce w przypadku leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu zakażenia HIV. Zdarza się również, że trichomegalia występuje przejściowo i ustępuje bez konieczności leczenia. 

Trichomegalia rzęs wymaga regularnych konsultacji okulistycznych i monitorowania stanu gałki ocznej.

ZOBACZ: Najdłuższe rzęsy świata: niesamowite czy odrażające?

Źródło: The National Center for Biotechnology Information (ncbi)