Zamknij

Sprawdź swoją spostrzegawczość i zgadnij, jakiej litery brakuje

12.10.2018 13:45

Krótkowzroczność to epidemia współczesnych czasów. Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem, wśród nich jest wiele młodych osób. Komputery, tablety, wpatrywanie się w telefony, brak aktywności na świeżym powietrzu, przy naturalnym świetle to przyczyny złej kondycji naszych oczu. Zrób poniższy test… na spostrzegawczość i ostrość wzroku.

Badanie wzroku
fot. Shutterstock

Ta łamigłówka została stworzona, by sprawdzić spostrzegawczość oraz ostrość wzroku. Spójrz na poniższą tablicę i powiedz, której litery alfabetu brakuje? (odpowiedź znajdziesz na końcu artykułu)*

tablica snellena optical express
fot.

Źródło: Otical Express

Ilustracja powyżej to tablica Snellena delikatnie zmodyfikowana przez zespół firmy Optical Express. Tradycyjna tablica jest w każdym gabinecie okulistycznym i używana jest do pomiaru ostrości wzroku poprzez określenie, z jakiego poziomu litery można przeczytać z odległości 5 metrów.

Przerobiona tablica ma nie tyle za zadanie zbadać ostrość wzroku (to powinien robić okulista), ile ćwiczyć ostrość wzroku. Próbując odgadnąć zagadkę, wpatrujemy się w tablicę i znajdujące się na niej litery i tym samym ćwiczymy wzrok.

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, na całym świecie ponad 1,6 miliarda ludzi ma krótkowzroczność. W tym aż 55% osób z umiarkowaną lub ciężką wadą to kobiety. Szacuje się, że przed 2020 krótkowzroczność będzie dotyczyła już 2,5 miliarda ludzi. Co oznacza, że niedługo będziemy musieli się zmierzyć z prawdziwą epidemią. Specjaliści podkreślają, że wiele z tych osób mogłoby widzieć lepiej, gdyby odpowiednio dbały o wzrok.

– Jesteśmy dziś bardziej narażeni na wady wzroku niż kiedyś. Obecne pokolenie jest pokoleniem okularników. Krótkowzroczność stała się epidemią naszych czasów, szczególnie
u dzieci i młodzieży. Winne temu zjawisku jest przebywanie dzieci w większości czasu w sztucznym oświetleniu i praca z bliska zamiast zabawy na dworze – powiedziała prof. Iwona Grabska-Liberek, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. I dodała: – W Polsce wadę wzroku ma już ponad 50% uczącej się młodzieży. Musimy zacząć działać, by powstrzymać tę tendencję.

Przytacza tu przykład Tajwanu i wprowadzone przez tamtejsze ministerstwo edukacji obowiązkowe lekcje na świeżym powietrzu oraz częste przerwy od pracy z bliska (według zasady: 30 minut pracy, 10 minut przerwy). W efekcie tajwańskie dzieci każdego dnia spędzają na świeżym powietrzu 90 minut, co daje w skali tygodnia 11 godzin lekcyjnych. Dzięki tym działaniom zmniejszyła się też liczba uczniów z krótkowzrocznością.

Jak więc zadbać o wzrok? Najpierw należy odwiedzić okulistę, by zbadał nam wzrok. Spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli musimy pracować przy komputerze, co pół godziny należy robić przerwy i dać odpocząć oczom. Możemy wyszukać jakiś element za oknem i wpatrywać się w niego.

* Na tablicy brakuje litery F

Źródło: dailymail.co.uk/ Polskie Towarzystwo Okulistyczne