Oceń
Szwajcarski okulista Marc Amsler jest autorem powszechnie wykorzystywanego w okulistyce testu do oceny widzenia w obrębie tzw. dołka środkowego siatkówki.
Zanim w gabinetach okulistycznych pojawiły się specjalistyczne sprzęty, które z komputerową dokładnością pomagały ustalić, w jakim stanie są nasze oczy, jedną z najprostszych metod, którą posługiwano się w celu ustalenia, czy w obrębie narządu wzroku nie dochodzi do zaburzeń było... wpatrywanie się w centralny punkt opracowanej przez dr Amslera siatki.
Okulista stworzył kwadrat o boku 10 cm, podzielony liniami przecinającymi się co pół centymetra. Każdy utworzony w ten sposób kwadracik odpowiadał za jeden stopień kąta widzenia. W centrum siatki zamieszczony został jeden wyraźny punkt, na którym pacjent powinien skupić uwagę.
Czarne plamy, mroczki i zniekształcenia pojawiające się przed oczami pacjentów po skoncentrowaniu wzroku na wybranym elemencie siatki wskazywały na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie plamki żółtej.
Dziś test Amslera może być polecany do samodzielnego badania wzroku. Warto pamiętać, że nasze oczy podlegają ciągłym zmianom związanym z procesem starzenia, dlatego jedyną metodą na wykrycie niepokojących zmian jest ich częste badanie.
Test Amslera
- 1. Patrz na siatkę z odległości 30 cm.
- 2. Jeżeli korzystasz z okularów - załóż je i wykonuj test mając je na oczach.
- 3. Zasłoń jedno oko a drugie skup na centralnym punkcie siatki.
- 4. Skoncentruj wzrok na czarnym punkciku umieszczonym po środku siatki.
- 5. Oceń, czy wszystkie linie, które widzisz, są proste a kwadraty mają taki sam wymiar.
- 6. Pamiętaj, by wykonywać test dla każdego oka z osobna!
Jeżeli po chwili wpatrywania się w siatkę Amslera widzisz taki obraz, jak poniżej - koniecznie zgłoś się do okulisty!
Obraz widziany przez osoby, które mają zaburzenia wzroku.
___
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł