Tatuaż oka? Młoda kobieta może stracić wzrok po nietypowym zabiegu

Monika Piorun
04.12.2017 15:00
Tatuaż oka? Młoda kobieta może stracić wzrok po nietypowym zabiegu
fot. facebook.com/Catt Gallinger

24-letnia kanadyjska modelka - Catt Gallinger z Ottawy ostrzega przed zgubnymi konsekwencjami mody na "eyeball tattooing". Po zabarwieniu gałki ocznej na fioletowy kolor, wielbicielka niekonwencjonalnych tatuaży na ciele może całkowicie stracić wzrok.

Pochopna decyzja, nieodwracalne konsekwencje

Fioletowy to jej ulubiony kolor. Właśnie na taką barwę młoda mieszkanka Ottawy postanowiła zmienić białka swoich oczu. Tatuaż, który zrobiła kilka miesięcy temu (20 września) trwał nie więcej niż 10 minut. Niestety jego konsekwencje dziewczyna może odczuwać do końca życia. Po wkłuciu się w gałkę oczną i zabarwieniu białka na fioletowo, kobieta Catt Gallinger zaczęła płakać. Z jej oczu popłynęły fioletowe łzy a następnego dnia pojawiła się spora opuchlizna i przeszywający ból.

Zabieg, który według doniesień tabloidów, miał być przeprowadzony przez jej chłopaka, został wykonany nieprawidłowo. Dziennik The Washington Post podał z kolei, że para korzystała z pomocy profesjonalnych tatuatorów, którzy zapewniali, że mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Catt Gallinger rozważa podanie ich do sądu.

Po trzykrotnym pobycie w szpitalu i bezskutecznym leczeniu za pomocą antybiotyków i sterydów, 24-latce grozi całkowita utrata wzroku. Ból staje się bowiem tak nieznośny, że kobieta wkrótce będzie musiała poddać się operacji usunięcia gałki ocznej. Sama nie jest już nawet w stanie podnieść powieki uszkodzonego organu.

Catt Gallinger ostrzega przed tatuowaniem sobie gałki ocznej. Pochopna decyzja może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Zobacz także

Okuliści ostrzegają przed tatuażami oczu

Miesiąc temu była modelka zdecydowała się założyć konto na portalu GoFunMe, by z pomocą internautów pokryć koszty wyczerpującego leczenia i specjalistycznej pomocy lekarskiej.

Wymowne zdjęcia fioletowego oka, które młoda kobieta zaczęła zamieszczać za pośrednictwem mediów społecznościowych po nieudanym tatuażu, stały się na tyle popularne, że nietypowym przypadkiem zainteresowały się światowe media.

Głos w tej sprawie zabrała nawet Amerykańska Akademia Okulistyki (AA0), która wydała oficjalne ostrzeżenie przed wykonywaniem tatuażu oczu i wszelkim podobnym ingerencjom w obrębie twardówki gałki ocznej.

Eksperci alarmują, że ozdabianie oczu może grozić ślepotą i zaznaczają, że nawet profesjonalni lekarze, którzy na co dzień przeprowadzają skomplikowane operacje, dopiero po kilkunastu latach pracy zawodowej nabywają wystarczającego doświadczenia, by wsadzić pacjentom igłę do oczu i niczego nie uszkodzić.

24-letniej modelce grozi utrata wzroku po tatuażu oka

Zobacz także

Tatuaż oczu może skończyć się utratą wzroku

Światowej sławy australijska artystka - Luna Cobra - która 10 lat temu wynalazła barwnik pozwalający na wykonanie tatuażu oczu, podkreśla natomiast, że nawet ona ostrzega przed wykonywaniem tego zabiegu przez naśladowców. Na swojej stronie internetowej informuje kilkukrotnie, że konsekwencje zabiegu wykonanego przez niedoświadczone osoby, mogą być nieodwracalne.

Sama Catt Gallinger nie ukrywa, że feralny tatuaż oka, jakiemu pochopnie się poddała, może być dla innych ostrzeżeniem przed tym, żeby nie popełniali tego samego błędu. Moda na tzw. "eyeball tattooing" zyskuje bowiem na popularności na całym świecie. Niestety przybywa też ofiar nieprawidłowo wykonanych zabiegów. Obrazek, którym ozdobimy własną skórę, można po pewnym czasie zamaskować - domalować inny element itp. Są też sposoby na to, by go usunąć (choć to bardzo bolesne). Niestety, jeśli zdecydujemy się na tatuaż oka, konsekwencje mogą okazać się nieodwracalne...

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zdecydował(a)byś się kiedykolwiek na tatuaż oczu?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: The Washington Post/ metro.co.uk
___

zdrowie.radiozet.pl/π