Oceń
Każdy z nas potrzebuje słońca, zwłaszcza w jesienno-zimowe dni. Ma ono zbawienny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Promienie słoneczne mają działanie antydepresyjne i wspomagają produkcję witaminy D3 w naszej skórze, a jak wiadomo, ta witamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Jednak z promieniami słonecznymi nie należy przesadzać. Wraz z nimi bowiem dociera do nas promieniowanie UV, które jest niebezpieczne nie tylko dla skóry, ale i dla naszych oczu (może np. dojść do oparzenia rogówki, do uszkodzenia centralnej siatkówki oka, które sprzyja rozwojowi zwyrodnienia plamki).
Na czym polega sun gazing?
Wpatrywanie się w słońce to tzw. sun gazing. Zwolennicy tej aktywności twierdzą, że dzięki niej odzyskują spokój umysłu, poprawia się ich zdrowie fizyczne, witalność i radość życia. Ponadto uważają, że patrzenie w słońce spowalnia procesy starzenia organizmu, obniża poziom stresu oraz podnosi poziom energii. Ta metoda zyskała spore grono zwolenników, ale raczej nie ma wśród nich okulistów. Zbyt często mamy kontakt z pacjentami, mającymi powikłania posłoneczne. Są na nie narażone zwłaszcza osoby o jasnych tęczówkach: szarych, zielonych i niebieskich.
Zwolennicy sun gazingu uważają, że wpatrywanie się w słońce jest bezpieczne, o ile robi się to w odpowiednich godzinach, czyli pierwszą godzinę od pojawienia się słońca na horyzoncie i godzinę przed jego zachodem. Według danych naukowych stężenie UV jest wtedy najniższe.
O czym należy pamiętać w słoneczne dni? Porady okulistki
Jako okulistka nie negują dobroczynnego wpływu słońca na nasz organizm, ale zalecam szczególną ostrożność. Poniżej kilka rad:
- Jeśli stosujesz sun gazing, to powinieneś o wiele częściej odwiedzać okulistę, informując go o korzystaniu z tej metody.
- Chroń oczy i skórę przed działaniem promieni UV oraz unikaj przebywania na słońcu w godzinach 10-15, zwłaszcza w bezchmurny, letni dzień, kiedy promieniowanie jest najwyższe.
- Pamiętaj, że najlepszą ochroną przed negatywnym działaniem słońca dla naszych oczu są dobre okulary przeciwsłoneczne. Okulary korekcyjne czy soczewki także pełnią tę funkcję.
- W słoneczne dni noś kapelusz z rondem lub czapkę z daszkiem.
- Korzystaj też z kropli do oczu z filtrem UV.
Dr n. med. Małgorzata Zaraś jest Kierownikiem Poradni Zaawansowanej Okulistyki w Centrum Medycznym CMP.
Oceń artykuł