Zamknij

Czy sun gazing jest bezpieczny dla oczu?

18.12.2020
Aktualizacja: 18.12.2020 18:30

Sun gazing to nic innego jak wpatrywanie się w słońce. Czy takie zachowanie jest bezpieczne dla naszych oczu? Wyjaśnia okulistka.

Czy sun gazing jest bezpieczny dla oczu?
fot. Shutterstock

Każdy z nas potrzebuje słońca, zwłaszcza w jesienno-zimowe dni. Ma ono zbawienny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Promienie słoneczne mają działanie antydepresyjne i wspomagają produkcję witaminy D3 w naszej skórze, a jak wiadomo, ta witamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jednak z promieniami słonecznymi nie należy przesadzać. Wraz z nimi bowiem dociera do nas promieniowanie UV, które jest niebezpieczne nie tylko dla skóry, ale i dla naszych oczu (może np. dojść do oparzenia rogówki, do uszkodzenia centralnej siatkówki oka, które sprzyja rozwojowi zwyrodnienia plamki).

Na czym polega sun gazing?

Wpatrywanie się w słońce to tzw. sun gazing. Zwolennicy tej aktywności twierdzą, że dzięki niej odzyskują spokój umysłu, poprawia się ich zdrowie fizyczne, witalność i radość życia. Ponadto uważają, że patrzenie w słońce spowalnia procesy starzenia organizmu, obniża poziom stresu oraz podnosi poziom energii. Ta metoda zyskała spore grono zwolenników, ale raczej nie ma wśród nich okulistów. Zbyt często mamy kontakt z pacjentami, mającymi powikłania posłoneczne. Są na nie narażone zwłaszcza osoby o jasnych tęczówkach: szarych, zielonych i niebieskich.

Zwolennicy sun gazingu uważają, że wpatrywanie się w słońce jest bezpieczne, o ile robi się to w odpowiednich godzinach, czyli pierwszą godzinę od pojawienia się słońca na horyzoncie i godzinę przed jego zachodem. Według danych naukowych stężenie UV jest wtedy najniższe.

O czym należy pamiętać w słoneczne dni? Porady okulistki

Jako okulistka nie negują dobroczynnego wpływu słońca na nasz organizm, ale zalecam szczególną ostrożność. Poniżej kilka rad:

  1. Jeśli stosujesz sun gazing, to powinieneś o wiele częściej odwiedzać okulistę, informując go o korzystaniu z tej metody.
  2. Chroń oczy i skórę przed działaniem promieni UV oraz unikaj przebywania na słońcu w godzinach 10-15, zwłaszcza w bezchmurny, letni dzień, kiedy promieniowanie jest najwyższe.  
  3. Pamiętaj, że najlepszą ochroną przed negatywnym działaniem słońca dla naszych oczu są dobre okulary przeciwsłoneczne. Okulary korekcyjne czy soczewki także pełnią tę funkcję.
  4. W słoneczne dni noś kapelusz z rondem lub czapkę z daszkiem.
  5. Korzystaj też z kropli do oczu z filtrem UV.

Dr n. med. Małgorzata Zaraś jest Kierownikiem Poradni Zaawansowanej Okulistyki w Centrum Medycznym CMP.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.