Zamknij

Soczewki kontaktowe odejdą do lamusa? Zastąpią je... nanokrople!

Monika Piorun
23.03.2018 13:13
Krople do oczu zastąpią soczewki kontaktowe, kobieta, oczy
fot. Shutterstock

Krótkowidzów i tych, którzy widzą tylko z daleka, czeka wkrótce prawdziwa rewolucja. Do korygowania wad wzroku wystarczy im tylko aplikacja na smartfony i innowacyjne krople, z których powstanie idealnie dopasowana nakładka na rogówkę oka.

Przełomowe odkrycie izraelskich naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan i lekarzy z Centrum Medycznego Sha'are Zedek w Jerozolimie może zrewolucjonizować dotychczasowe metody korygowania wad wzroku. Choć na razie skuteczność opracowanej przez nich metody udało się potwierdzić jedynie w badaniach na zwierzętach (na rogówce gałki ocznej świń), to jednak uzyskane wyniki są na tyle obiecujące, że jeszcze w tym roku zaplanowano pierwsze testy kliniczne z udziałem ludzi.

Telefon zeskanuje oko, krople naprawią nam wzrok

Jak to działa? Wystarczy zeskanować swoje oczy za pomocą stworzonej przez badaczy aplikacji na smartfony. Program zdiagnozuje naszą wadę i na podstawie wyglądu oka opracuje jej laserowy wzór. Posłuży on do tego, by przy pomocy specjalnych kropli mogła powstać indywidualnie dobrana do naszych oczu nanopłytka o kształcie idealnie dopasowanym do naszych potrzeb. 

Dr David Samdja, jeden z autorów tej metody, podkreśla, że może ona doprowadzić do prawdziwej rewolucji w dziedzinie optyki i optometrii. Jeśli tylko testy kliniczne wśród ludzi zakończą się sukcesem, będzie można wkrótce wdrożyć to rozwiązanie na rynku masowym. Głównie do korygowania krótkowzroczności, nadwzroczności (dalekowzroczności) i kilku innych wad wzroku.

Na razie nie podano więcej szczegółów dotyczących możliwości korzystania z innowacyjnych kropli do oczu (np. jak długo będzie je można stosować itp.) Jeśli jednak potwierdziłoby się, że nie trzeba będzie ich wymieniać tak często, jak tradycyjne soczewki kontaktowe, to wszyscy niedowidzący i inni „okularnicy” mogą już szykować się na radykalne zmiany...

Zobacz także

Zanim zakropimy oczy innowacyjnymi nanokroplami dopasowującymi się do naszej wady wzroku, będziemy musieli skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfony, która stworzy laserowy wzór naszego oka. 

Zagłosuj

Która forma korekcji wad wzroku jest Twoim zdaniem najlepsza?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Jerusalem Post/medicine.news

________

zdrowie.radiozet.pl/π