Zamknij

Zasady noszenia soczewek kontaktowych ‒ o tym musisz pamiętać!

Aleksandra Supryn
18.09.2015 15:23

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Kiedy Twoje oczy już się do nich przyzwyczają, niemal zapominasz, że je masz. Soczewki znacznie poprawiają komfort życia ‒ czynności, które wcześniej były niewygodne, stają się przyjemnością. Nie oznacza to jednak, że od teraz nie musisz się już niczym martwić ‒ są rzeczy, o które musisz zadbać.

Zasady noszenia soczewek kontaktowych ‒ o tym musisz pamiętać!
fot. ---

Nieodpowiednie stosowanie i pielęgnacja soczewek kontaktowych mogą doprowadzić do infekcji oczu, a nawet pogłębienia wady wzroku. Zobacz, jak tego uniknąć.

Jak długo można nosić soczewki?

Soczewki trzeba nosić zgodnie z zaleceniem na opakowaniu. Dzienne tylko przez jeden dzień, tygodniowe ‒ tydzień, miesięczne ‒ miesiąc... Nigdy nie zakładaj soczewek, które są już przeterminowane. Na ich powierzchni zbierają się bakterie i drobnoustroje, które mogą zaszkodzić Twoim oczom.

Pamiętaj również, aby nie spać w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone.

Czy soczewki trzeba dezynfekować?

Dezynfekcja jest niezbędna. Używa się do tego płynu do soczewek. Po zdjęciu soczewki z oka należy położyć ją na czystej dłoni, nalać na nią kilka kropel płynu i delikatnie przetrzeć ją palcem.

Jak przechowywać soczewki?

Soczewki najlepiej jest przechowywać w specjalnym pojemniczku, do którego nalejemy płynu do pielęgnacji. Bardzo ważne jest jednak, aby nigdy nie używać tego samego płynu dwa razy ‒ zawsze nalewaj nową porcję.

W wyjątkowych przypadkach możesz zastąpić specjalny płyn niegazowaną wodą mineralną lub solą fizjologiczną.

Higiena i jeszcze raz higiena

Zawsze dotykaj soczewek czystymi rękami. Przed ich zakładaniem i zdejmowaniem dokładnie umyj ręce. Upewnij się również, że nie masz na dłoniach pozostałości kosmetyków, zwłaszcza tych na bazie tłuszczów i oliwek.

Czy można pływać w soczewkach?

W wodzie znajdują się mikroorganizmy, które mogą zanieczyścić soczewki kontaktowe i spowodować poważne konsekwencje. Dlatego najlepiej unikać zanurzania głowy lub wybierać soczewki jednorazowe, które zaraz po wizycie nad jeziorem czy na basenie, wyrzucimy.

Soczewki kontaktowe a makijaż

Panie powinny szczególnie uważać, aby nie zanieczyścić soczewek makijażem. Okuliści i optycy radzą, aby zakładać je przed malowaniem.