Przełom w leczeniu jaskry. Wkrótce chorzy będą mogli odzyskać wzrok

Monika Piorun
14.07.2016 11:54
Przełom w leczeniu jaskry. Wkrótce chorzy będą mogli odzyskać wzrok
fot. Przełom w leczeniu jaskry. Wkrótce chorzy będą mogli odzyskać wzrok

Naukowcom z Uniwersytetu Stanforda udało się skutecznie zregenerować nerw wzrokowy uszkodzony pod wpływem jaskry. Do tej pory w medycynie uważano to za niewykonalne.

Wśród 37 milionów pacjentów cierpiących na jaskrę na świecie i około 200 tysięcy osób żyjących ze zdiagnozowaną jaskrą w Polsce, dochodzi do powolnego zamierania nerwu wzrokowego. Jeszcze do niedawna przyjmowało się, że proces ten jest całkowicie nieodwracalny.

Metoda opracowana pod kierownictwem prof. Andrew Hubermana ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii polega na stymulacji gałki ocznej za pomocą poruszających się obrazów o bardzo silnym kontraście (czarno-białej kratce) oraz terapii genowej polegającej na pobudzeniu do samoistnego odtwarzania tzw. szlaku molekularnego mTOR w obrębie komórek nerwu wzrokowego.

Choć na razie innowacyjna technika leczenia jaskry jest na etapie badań laboratoryjnych, to jednak wyniki, które udało się osiągnąć już po zaledwie trzech tygodniach testów wśród myszy, są na tyle zaskakujące, że możemy się spodziewać prawdziwego przełomu w leczeniu jaskry na świecie.

Dlaczego naukowcy są w tym przypadku tacy pewni sukcesu w przywracaniu wzroku wśród ludzi cierpiących na to poważne schorzenie?

Okazuje się, że proces stopniowego zawężania pola widzenia prowadzącego do całkowitej ślepoty, który w przypadku jaskry wydawał się lekarzom nieodwracalny, może zostać nie tylko zahamowany, ale da się już tak pokierować pracą narządu wzroku, by nerwy samoistnie się regenerowały.

Przeczytaj: Elektrostymulacja mózgu naprawia wzrok

Nowa metoda profesora Hubermana, która została opisana na łamach prestiżowego Nature Neuroscience, doprowadza do tego, że regeneracja uszkodzonego nerwu przebiega w taki sposób, że komórki zaczynają same gromadzić się w prawidłowych miejscach, a nie (jak dotąd) tam, gdzie nie powinny, co jest sporym zaskoczeniem nawet dla naukowców.

Wśród trzech grup myszy, które jedno oko miały zdrowe, a w drugim zdiagnozowano jaskrę, najlepsze efekty osiągnięto wśród osobników testowanych za pomocą połączenia dwóch terapii jednocześnie – zarówno terapii genowej, jak i wyświetlaniu silnie skoncentrowanych obrazów, przy jednoczesnym pobudzaniu gałki ocznej do intensywnej pracy zasłaniając zdrowe oko ciemną przepaską.

Tylko połączenie tych dwóch metod przynosiło zaskakujące efekty w leczeniu jaskry. Nie zaobserwowano podobnych wyników stosując je oddzielnie.

Mimo że w wyniku łączonej terapii udało się na razie odtworzyć około 5% uszkodzonych neuronów (co nawet myszom nie pozwala doskonale orientować się w przestrzeni), to jednak samo dokonanie tego, co do tej pory w medycynie było całkowicie niemożliwe, wydaje się ogromnym przełomem.

Innowacyjną metodę regeneracji uszkodzonych nerwów będzie można prawdopodobnie wykorzystać do leczenia choroby Alzheimera, powikłań po udarach oraz różnego typu urazów rdzenia kręgowego.

Przyczyny jaskry

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π