Zamknij

Podwójne widzenie to objaw wielu chorób. Jakie są przyczyny diplopii?

28.09.2020 15:16
Podwójne widzenie
fot. Shutterstock

Podwójne widzenie to nie choroba, a objaw chorób. Występuje stosunkowo często jako objaw chorób okulistycznych i neurologicznych, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Dowiedz się, jakie są przyczyny podwójnego widzenia i jak leczyć tę przypadłość.

Podwójne widzenie, czyli diplopia, to  zaburzenie widzenia objawiające się widzeniem podwójnych obrazów przedmiotów. Diplopia może dotyczyć tylko jednego lub obu oczu.

Podwójne widzenie: przyczyny

Podwójne widzenie jednym okiem (jednooczne) może być spowodowane podwichnięciu soczewki, niezbornością (astygmatyzmem), przymgleniem rogówki, zaćmą, zaburzeniami umysłowymi.

W prawidłowych warunkach plamki w siatkówkach oczu korespondują ze sobą, czyli odbierają ten sam obraz, który lokalizowany jest na wprost. Obuoczne podwójne widzenie powstaje wtedy, gdy obrazy w prawym i lewym oku odbierane są przez niekorespondujące ze sobą miejsca w siatkówkach. Podwójne widzenie obuoczne znika, gdy zasłoni się jedno oko.

Podwójne widzenie dzieli się na fizjologiczne i patologiczne. Fizjologiczna diplopia występuje u wszystkich zdrowych osób, ale zwykle nie jest zauważana. W prawidłowych warunkach podczas fiksowania jakiegoś punktu, czyli skupiania na nim wzroku, punkt ten widziany jest pojedynczo, a wszystkie inne punkty położone bliżej i dalej niż punkt fiksowany, widziane są podwójnie. 

Natomiast patologiczne podwójne widzenie powodują choroby, które są przyczyną nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych lub zaburzają symetrię ich ruchów.

Patologiczną diplopię obuoczną mogą powodować:

 • niedowłady lub porażenia mięśni gałkoruchowych,
 • guzy oczodołu,
 • złamania oczodołu,
 • ostry zez spowodowany dekompensacją zeza ukrytego,
 • choroby ośrodkowego układu nerwowego (udary, guzy, tętniaki, stwardnienie rozsiane, infekcje wirusowe, borelioza),
 • urazy głowy,
 • miastenia,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia konwergencji,
 • stany zapalne mięśni gałkoruchowych (w tym choroba Graves-Basedowa),
 • zatrucia lekami i substancjami toksycznymi.

Podwójne widzenie: badania

Fizjologiczną diplopię zauważają tylko niektóre osoby, a i tak zdarza się to rzadko. Patologiczna diplopia występuje natomiast dosyć często i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Podejrzenie podwójnego widzenia wymaga przeprowadzenia badanie wielkości kąta zeza, badania lokalizacji w przestrzeni oraz badania z użyciem smugi świetlnej pozwalającego zapisać diplogram. Konieczne jest także badanie neurologiczne.

Podwójne widzenie: leczenie

Leczenie podwójnego widzenia zależy od przyczyny. Czasami wystarczy noszenie okularów, ale w wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Na przykład w podwójnym widzeniu spowodowanym ostrym zezem wskazana jest operacja mięśni gałkoruchowych, to samo dotyczy porażenia mięśnia gałkoruchowego, gdy konieczne może okazać się leczenie operacyjne mięśni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/ Diplopia (Double Vision): Christopher J. Brady , MD, Wilmer Eye Institute, Retina Division, Johns Hopkins University School of Medicine