Polacy stworzą okulary, które pozwalają tworzyć tekst... wzrokiem!

Monika Piorun
06.11.2017 14:44
Polacy stworzą okulary, które pozwalają tworzyć tekst... wzrokiem!
fot. Value Stock Images/East News

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymali grant na stworzenie okulografów pozwalających na zapisywanie tekstu za pomocą ruchów gałek ocznych. Wynalazek może usprawnić komunikację osób niepełnosprawnych lub sparaliżowanych m.in. po udarze mózgu.

Technologia eye tracking znajduje coraz więcej zastosowań - także we współczesnej medycynie. Eksperci z Laboratorium Neurokognitywnego przy Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK będą mieli szansę na wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych do stworzenia urządzenia, które może znacznie pomóc wielu chorym.

Okulograf - wynalazek, który pozwala... pisać oczami

Zapisywanie tekstu w formie elektronicznej bez używania rąk nie jest łatwe, ale można do tego wykorzystać ruch gałek ocznych. Interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Jacka Matulewskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał 100 tys. zł na stworzenie innowacyjnego wynalazku - okulografu.

Psychologowie, matematycy, fizycy oraz specjaliści z wielu różnych dziedzin połączyli siły, by wykorzystać w praktyce rozwiązania, które dotąd nie były stosowane przez producentów podobnych urządzeń. Dzięki im staraniom osoby, które nie mogą używać rąk do zapisu jakichkolwiek informacji, będą mogły wykorzystywać zmysł wzroku do tworzenia np. SMS-ów, e-maili, dokumentów tekstowych a nawet... pisania książek!

Na czym polega technologia eye tracking?

Zobacz także

źródłoThe Polish Journal of Aviation Medicine and Psychology/Bibianna Bałaj, Piotr Francuz, M. Sternal, J. Matulewski/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 

________

zdrowie.radiozet.pl/GW/UMK/π