Zamknij

Okulary jak protezy dla niepełnosprawnych? Nowy pomysł na pomoc pacjentom

Monika Piorun
17.07.2018 10:40
okulary jak protezy, dofinansowanie, wzrok, okulista, badania oczu, optyk
fot. Shutterstock

Okulary dla osoby słabowidzącej lub niedowidzącej mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Obecnie pacjenci mogą liczyć tylko na 50 zł refundacji w przypadku dzieci i 35 zł dla dorosłych. Wkrótce może się to zmienić, jeśli uda się przekwalifikować tradycyjne szkła korekcyjne na... protezy dla niepełnosprawnych! Jak to możliwe?

Parlamentarny Zespół ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku zwrócił się do ministra zdrowia o objęcie dofinansowaniem zakupu okularów dla osób słabowidzących i niedowidzących. Posłowie chcą, aby okulary były traktowane jak np. protezy dla niepełnosprawnych.

Większe dofinansowanie na okulary dla osób, które mają poważne wady wzroku?

Obecnie osoby słabowidzące i niedowidzące mogą liczyć na taką samą refundację jak te, które mają niewielką wadę wzroku. W praktyce jest to ok. 50 zł w przypadku dziecka i 35 zł – osoby dorosłej. Tymczasem okulary dla osoby słabowidzącej i niedowidzącej to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W przypadku dzieci z poważnymi wadami wzroku koszty te są jeszcze większe, ponieważ muszą być specjalnie dopasowane do ich stale rozwijającego się organizmu.

Nie mogą być za ciężkie, bo grozi to nawet odklejeniem siatkówki, ponadto trzeba je częściej zmieniać. Dziecko rośnie, rośnie mu głowa, zmienia się budowa oka itd. – przekonuje Ewa Tomaszewska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Jej zdaniem brak stosownego dofinansowania okularów jest niezrozumiały w kontekście dopłat, które osoby słabowidzące mogą uzyskać przy zakupie  soczewek kontaktowych (refundacja sięga ok. 700 zł rocznie).

Tańsze okulary dzięki przekwalifikowaniu ich na... protezy! Dobra zmiana?

Poseł Tomaszewska (PiS) poinformowała, że kierownictwo zespołu spotkało się już w tej sprawie z wiceministrem Marcinem Czechem, ale rozmowy prowadzone są pomiędzy trzema instytucjami: Ministerstwem Zdrowia, NFZ i PFRON. Ze względu na to, że niektóre samorządy dofinansowują zakup i naprawę okularów dla osób słabowidzących i niedowidzących z własnych środków, kierownictwo zespołu parlamentarnego zwróci się w tej sprawie również do zespołu Sejmowej Komisji samorządu terytorialnego.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł na to, by traktować okulary jak protezy w celu zwiększenia dofinansowania na ich zakup dla pacjentów z poważnymi wadami wzroku?

Liczba głosów:

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π