Zamknij

Żółte szkła pomagają prowadzić samochód nocą? Naukowcy sprawdzili ich działanie

06.08.2019 11:24

Przed podróżą samochodem planujesz zaopatrzyć się w specjalne okulary z żółtymi szkłami do jazdy nocnej? Naukowcy już wiedzą, czy to ma sens. 

Okulary do jazdy nocnej
fot. Shutterstock

Zespół naukowców z instytutu badawczego Massachusetts Eye and Ear na Harvard Medical School w Bostonie poddał analizie działanie żółtych szkieł w kontekście jazdy autem po zmroku. Tego typu produkty reklamowane są jako okulary rozjaśniające do jazdy nocą. Sprawdź, czy działają.

Okulary do jazdy nocnej - czy działają?

Jak tłumaczy we wstępie do raportu z badań prof. Robert Massof z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, żółte soczewki absorbują część światła niebieskiego, dlatego też używane są m.in. przez pilotów, narciarzy, rowerzystów do zmniejszania odblasków w ciągu dnia, co, zdaniem naukowca, ma sens. Idąc tym tropem, wydawać by się mogło, że okulary z żółtymi szkłami mogą pomóc kierowcom w nocy, zmniejszając ryzyko oślepienia przez przednie reflektory mijających ich aut.

W trakcie badania 22 kierowców przemierzało trasę w żółtych okularach trzech różnych marek oraz w okularach z przezroczystymi szkłami. Wnioski były następujące: żółte soczewki nie poprawiają wydajności kierowców w porównaniu z przezroczystymi soczewkami.

Zdaniem koordynatora badań, prof. Aleksa Hwanga z instytutu Massachusetts Eye and Ear w Bostonie, żółte okulary polaryzacyjne nieco gaszą oślepiający blask reflektorów z naprzeciwka, ale ograniczanie światła w warunkach i tak już słabego oświetlenia, nie jest najlepszym pomysłem. - To tak, jakby nosić okulary przeciwsłoneczne w nocy - skonkludował naukowiec. Wyniki opublikowano w JAMA Ophtalmology.

Problemy ze wzrokiem po zmroku

Eksperci zalecają, żeby zamiast inwestować w drogie okulary do jazdy nocnej, przy braku naukowych dowodów na to, że działają, przede wszystkim... przetrzeć swoje stare szkła. Warto również dokładnie wyczyścić przednią szybę od wewnątrz i z zewnątrz, ponieważ gromadzący się na szkle brud zwiększa intensywność odblasków.

Autorzy badania sugerują też, żeby uważnie przyjrzeć się przyczynom problemów ze wzrokiem. Jeśli ktoś szuka sposobów na poprawę jakości widzenia po zmroku, może to oznaczać, że rozwija się u niego zwyrodnienie plamki żółtej lub zaćma, co stanowi podstawę do konsultacji lekarskiej.

Zobacz takżeDanuta Stenka w Radiu ZET: myślałam, że to zmęczenie 

Źródło: medicalxpress.com