Dzięki tym okularom daltoniści mogą rozpoznać barwy, których nie znali

Monika Piorun
06.03.2017 14:51
Dzięki tym okularom daltoniści mogą rozpoznać barwy, których nie znali
fot. Dzięki niezwykłym okularom chłopiec po raz pierwszy w życiu może dostrzec kolory, których nie potrafił rozpoznawać

10-letni Cayson Irlbeck z Iowa po raz pierwszy w życiu zobaczył świat w kolorach, których nie dostrzegał ze względu na daltonizm. Pomogły mu w tym okulary Enchroma, których soczewki zmieniają sposób, w jaki oczy chorych reagują na światło i umożliwiają zauważenie nieznanych wcześniej barw. Wzruszający moment rodzice chłopca zarejestrowali na kamerze. 

Nieprawidłowa budowa siatkówki spowodowana wadami dziedzicznymi doprowadza do tego, że około 5 proc. mężczyzn i zaledwie 0,5 proc. kobiet na świecie cierpi na ślepotę barw, potocznie nazywaną daltonizmem.

Zobacz także

10-letni Cayson Irlbeck od urodzenia nie potrafił dostrzec różnicy pomiędzy niektórymi barwami. Wada blokowała w jego przypadku umiejętność rozróżniania czerwonego od zielonego czy niebieskiego od fioletu, przez co na co dzień nie był w stanie widzieć rzeczywistości w taki sposób, jaki jest powszechny dla zdrowych osób. Z powodu nieprawidłowego pochłaniania światła przez fotoreceptory w oku, wiele kolorów wyglądało dla niego tak samo.

Życie chłopca zmieniło się o 180 stopni, kiedy otrzymał okulary Enchroma, przeznaczone specjalnie dla takich osób, jak on. Maluch nie mógł powstrzymać łez wzruszenia. Nowe soczewki umożliwiły mu obserwowanie otoczenia w kolorach, z istnienia których wcześniej zupełnie nie zdawał sobie sprawy.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Technologia Enchroma została wynaleziona zupełnie przypadkowo w 2010 roku przez prof. Dona McPhersona z San Francisco, specjalistę ds. technologii materiałowej. Naukowiec pożyczył kiedyś koledze okulary skonstruowane przez niego wyłącznie po to, by chronić oczy w trakcie używania lasera. Mężczyzna, który od urodzenia był daltonistą, po założeniu nowych soczewek zaczął widzieć świat zupełnie inaczej niż wcześniej. Okazało się, że nietypowe okulary mogą pomagać ludziom mających problem z rozróżnianiem niektórych kolorów.

Zobacz także

Niestety początkowo okulary Enchroma nie były skuteczne wśród wszystkich pacjentów ze zdiagnozowaną ślepotą barw. Dopiero po kilku latach można było potwierdzić ich efektywność u około 80 proc. chorych. Teraz produkt został przystosowany także dla najmłodszych.

Według dra Marca Dinkina z Wydziału Neurookulistyki Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku dzięki stosowaniu okularów Enchroma można przyzwyczaić mózg do tego, by samodzielnie nauczył rozpoznawać się barwy, które wcześniej (bez soczewek) nie były przez niego rejestrowane. Wymaga to jeszcze dalszej obserwacji, ale nie można wykluczyć, że wkrótce daltonizm przestanie być zaliczany do kategorii nieuleczalnych przypadłości.

Zrób test, który pomoże Ci przekonać się, czy nie jesteś daltonistą!

Rozwiąż quiz

Jaka cyfra lub liczba znajduje się na obrazku?

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π