Zamknij

Objawy boreliozy widoczne w oczach. Masz je? Idź do lekarza

11.03.2022
Aktualizacja: 11.03.2022 14:00

Objawy oczne boreliozy pojawiają się u 4 proc. chorych. Dowiedz się, jakie objawy boreliozy są widoczne w oczach i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. 

Objawy oczne boreliozy
fot. Shutterstock

Borelioza (inaczej choroba z Lyme) to infekcja wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Choroba ta prowadzi do wielu stanów zapalnych w całym organizmie, które mogą manifestować się na różny sposób w zależności od narządu, który został zaatakowany. U około 4 proc. chorych na boreliozę mogą pojawić się objawy oczne. Towarzyszą one bardzo często neuroboreliozie – najgroźniejszej odmianie boreliozy.

Borelioza może prowadzić do wielu zaburzeń w obrębie narządu wzroku, m.in. zapalenia błony naczyniowej, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia wnętrza gałki ocznej, neuropatii niedokrwiennej nerwu II, porażenia nerwów gałkoruchowych czy zapalenia spojówek.

Jakie objawy oczne mogą sugerować boreliozę?

Zajęcie narządu wzroku w przebiegu boreliozy może zdarzyć się na każdym etapie choroby, ale najczęściej ma to miejsce w później fazie choroby. Objawy oczne – jak wynika ze statystyk – pojawiają się u około 4 proc. chorych. Częściej w przypadku neuroboreliozy.

Boreliozę mogą sugerować objawy oczne, takie jak:

Dolegliwościom tym może towarzyszyć ból głowy w okolicy czołowej nasilający się przy ruchach gałek ocznych.

Jakie choroby oczne mogą być związane z boreliozą?

Warto podkreślić, że ostry ból oka, światłowstręt, obniżenie ostrości wzroku, zaczerwienienie oka, a także obrzęk powiek oraz wydzielina śluzowo-ropna w worku spojówkowym to objawy, które mogą pojawić się w przypadku zapalenia spojówek (może pojawić się ono w pierwszej fazie boreliozy i ma charakter samograniczający się), a także zapalenia rogówki (infekcja typowa dla fazy późnej boreliozy).

W przebiegu boreliozy może dojść również do zapalenia twardówki i nadtwardówki (ten rodzaj infekcji pojawia się zwykle w późnej fazie boreliozy). Zapalenie nadtwardówki objawia się: zaczerwienieniem gałki ocznej, uczuciem pieczenia i podrażnienia gałki ocznej, łzawieniem i niewielkim światłowstrętem. Ból występuje rzadko, jest zwykle łagodny i ograniczony tylko do oka, ale nie stwierdza się bolesności przy uciskaniu gałki ocznej.

Natomiast zapalenie twardówki objawia się zwykle bardzo silnym bólem oka, promieniującym do okolic czoła, szczęki lub zatok przynosowych. W tylnym zapaleniu twardówki może dochodzić do porażenia mięśni okoruchowych (poruszających gałką oczną), utraty widzenia i wytrzeszczu. Prawie we wszystkich typach zapalenia twardówki występuje zaczerwienienie gałki ocznej, które ma odcień fioletowy lub niebieskawy. Zapalenie może występować, jednocześnie lub naprzemiennie, w obu oczach. Ostrość wzroku często jest obniżona na skutek zajęcia rogówki lub siatkówki albo powstania zaćmy wtórnej w przebiegu procesu zapalnego.

Ważne!

Najczęstszymi objawami boreliozy ocznej są ból, zaczerwienienie oraz obrzęk oka, a także zaburzenie ostrości widzenia. Niestety rozpoznanie boreliozy jest bardzo trudne ze względu na dużą różnorodność objawów układowych i okulistycznych. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że mógł ukąsić cię kleszcz, nawet kilka miesięcy wcześniej, i pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy, zgłoś się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Obustronne, wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego w przebiegu boreliozy ocznej – opis przypadku, Juliusz Chorążewicz, Paulina Glasner, Leopold Glasner, Marcin Słomiński z Kliniki Okulistyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakładu Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 5, 233–237