Zamknij

Ból oczu i zespół różowego oka mogą być objawem COVID-19

28.01.2021 16:41

Ból oczu oraz tzw. pink eye, czyli zespół różowego oka mogą być objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tak wynika z opublikowanych niedawno badań Anglia Ruskin University.

Ból oka i zespół różowego oka jako objaw COVID-19
fot. Shutterstock

Ból oczu jako objaw COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 może zaatakować wszystkie narządy wewnętrzne człowieka, także oczy. Jak wynika z badań Anglia Ruskin University, opisanych w magazynie "BMJ Open Ophthalmology", aż u 83 proc. osób chorujących na COVID-19 pojawiały się objawy okulistyczne, nawet dwa tygodnie wcześniej niż inne objawy tej choroby. Chorzy z COVID-19 odczuwali m.in. ból oczu, światłowstręt.

– Ból oka zawsze powinien być dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym. Jego przyczyny mogą być różne, nie tylko dotyczyć zakażenia koronawirusem, ale być m.in. związane z zapaleniem nerwu wzrokowego, chorymi zatokami, czy też być spowodowane różnymi przewlekłymi zmianami mającymi wpływ na nerwy czuciowe. Poszukiwanie przyczyn bólu oczu może trwać przez dłuższy czas i wiązać się z koniecznością wizyt u różnych specjalistów jak laryngolog, neurolog, czy stomatolog. Zdarza się i tak, że przyczyna bólu nigdy nie zostaje znaleziona – tłumaczy Justyna Krowicka, lekarka okulistka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Z badań wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać w organizmie, w oczach, nawet jeśli wcześniej został zwalczony. Świadczy o tym przypadek 64-letniej mieszkanki Wuhan, która została zakażona tym patogenem i była z jego powodu hospitalizowana. Po wyleczeniu została wypisana ze szpitala. Jednak po kilku dniach pojawił się u niej silny ból oczu.

– Diagnostyka przeprowadzona u tej kobiety wskazała trudną do leczenia jaskrę zapalną i konieczność przeprowadzenia operacji. Po kilku tygodniach objawy związane z bólem oczu powróciły, a pobrane do badania próbki krwi i tkanek ocznych wykazały, że na spojówce i tęczówce oczu znaleziono białka koronawirusa, który przetrwał w organizmie 64-latki kilka miesięcy. Ten przypadek powinien być przestrogą dla ozdrowieńców – wyjaśniła Justyna Krowicka.

Zespół różowego oka (pink eye) jako objaw COVID-19

– Już pierwsze badania wskazywały na to, że koronawirus może przedostać się przez oczy, dlatego powinniśmy się starać do minimum ograniczyć pocieranie i dotykanie rękoma oczu. Objawem sugerującym zakażenie koronawirusem może być "pink eye", czyli zespół różowego oka. Oczywiście symptom ten może być objawem nie tylko COVID-19, ale również przeziębienia, grypy czy jaskry – wyjaśnia Justyna Krowicka. I dodaje: – Zespół różowego oka objawia się nieswędzącym zapaleniem spojówek lub zapaleniem spojówek i rogówki, które wiążą się z zaczerwienieniem oczu i okolic wokół nich. Może mu towarzyszyć uczucie podrażnienia, tępego bólu za okiem i pobolewania przy ruchach oka bez innych oznak stanu zapalnego.

Nie odwlekaj wizyty u okulisty w czasie pandemii

Okulistę powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz na trzy lata, a po 40. roku życia przynajmniej raz na rok. Bez względu na to, czy mamy jakieś dolegliwości, czy nie. Niestety wielu Polaków w ogóle nie chodzi do okulisty lub robi to niezwykle rzadko, np. tylko przy okazji badań okresowych w pracy.

– Okulistę należy odwiedzać nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Regularnie powinny być badane również dzieci i młodzież. W ich przypadku wady wzroku mogą być długo "ukryte", bezobjawowe, ponieważ oko młodego człowieka jest bardzo elastyczne. Pierwsze badanie wzroku powinno się odbyć jeszcze przed pójściem do przedszkola, bo dzięki temu możemy ograniczyć liczbę nieleczonych wad wzroku, niedowidzenia czy niekontrolowany wzrost krótkowzroczności – tłumaczy okulistka Justyna Krowicka. Niestety – jak wynika z doświadczenia ekspertki – Polacy często lekceważą dolegliwości związane z oczami i potrafią zwlekać z pójściem do okulisty, zwłaszcza teraz w czasie pandemii.

Tymczasem z chorobami oczu jest podobnie, jak z chorobami innych narządów. Im szybciej je zdiagnozujemy i rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na wyzdrowienie. Są i takie przypadki, kiedy liczą się godziny.

– To m.in. nagłe zaburzenia ruchomości oka, nagłe, bezbolesne pogorszenie widzenia w jednym oku, pojawianie się przed oczami dużej liczby czarnych mętów, czy błysków w oku podobnych do tych obserwowanych w czasie wyładowań atmosferycznych – wymienia specjalistka chorób oczu.
Regularne kontrole u okulisty pomagają wcześniej wychwycić poważne choroby oczu, które przebiegają niezauważanie, jedna z nich to np. jaskra. Ponadto w czasie badania oczu można wykryć np. cukrzycę czy wysokie ciśnienie krwi.

Justyna Krowicka jest lekarzem okulistą, ordynatorem kliniki Gemini w Ostrawie (Czechy).