Zamknij

Niewidomy mężczyzna po 40 latach częściowo odzyskał wzrok. To cud?

26.05.2021 10:25
Niewidomy mężczyzna
fot. Shutterstock

Naukowcy po raz pierwszy przywrócili wzrok niewidomemu od 40 lat. To "kamień milowy" w leczeniu ślepoty genetycznej - przekonują.

Czterdzieści lat temu u mężczyzny mieszkającego we Francji zdiagnozowano barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. To rzadkie zaburzenie genetyczne rozkłada fotoreceptory wychwytujące światło w siatkówce i dotyka 1 na 4000 osób na całym świecie. Teraz pacjent, któremu nie dawano nadziei na poprawę stanu zdrowia, częściowo odzyskał wzrok. Jak to możliwe?

Terapia optogenetyczna

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Pittsburghu zastosowali innowacyjną terapię genową z wykorzystaniem białek alg. Oko całkowicie niewidomego pacjenta zaczęło wychwytywać światło bursztynowe. Mężczyzna dostał specjalne gogle. Po siedmiu miesiącach z zaskoczeniem zauważył, że rozpoznaje pasy drogowe na jezdni.

Dalsze testy wykazały, że w goglach pacjent jest w stanie dostrzec, zlokalizować, policzyć i dotknąć drobne przedmioty ustawione przed nim na białym stole, w tym zeszyt, pudełko ze zszywkami i szklany kubek. Badanie EEG potwierdziło, że aktywność w korze wzrokowej mózgu zmieniała się w zależności od tego, czy obiekt był obecny, czy nie - wykazując połączenie mózgu z siatkówką.

Naukowcy potwierdzili, że jest to pierwsza skuteczna terapia optogenetyczna zastosowana u ludzi po ponad dziesięciu latach badań. Wyniki opublikowano w "Nature Medicine".

"Osoby niewidome z różnymi typami chorób neurodegeneracyjnych fotoreceptorów i funkcjonującym nerwem wzrokowym będą potencjalnie kwalifikować się do leczenia, choć minie trochę czasu, zanim będzie można zaoferować szerzej tę terapię. Mam nadzieję, że to będzie wielki przełom” - powiedział główny badacz dr José-Alain Sahel.

Źródło: cbsnews.com