Oceń
Łzawienie oczu to nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Sytuacja ta powodowana jest przez wiele czynników, zarówno chorobowych, jak i mechanicznych. Nadmierne łzawienie, jeśli nie ustaje samoistnie lub często nawraca, powinno być konsultowane z lekarzem okulistą.
Sama produkcja i wydzielanie łez to proces zupełnie naturalny i niezwykle potrzebny, o ile występuje w uzasadnionych przypadkach. Łzy to płyn zawierający chlorek sodu, śluz i niewielkie ilości białek. Płyn ten wydzielany jest przez gruczoły łzowe umiejscowione pod powieką górną, w górnym zewnętrznym kącie oczodołu. Zadaniem łez jest nawilżanie rogówki i spojówki oka.
Łzy rozprowadzane są po całym oku za pomocą ruchów powiek i tworzą na jego powierzchni tzw. film łzowy, czyli ochronną powłokę chroniącą przed wysuszeniem, uszkodzeniem oraz infekcjami oka.
Prawidłowo, w normalnych warunkach łzy produkowane są i wydzielane w niewielkiej ilości, dlatego ich „obecność” nie jest wyczuwalna. Natomiast nadmiar łez, czyli łzawienie, powoduje dyskomfort i uczucie mokrego oka. Warto jednak wiedzieć, że łzawienie nie jest tym samym co płacz. Nadmiar łez występujący w sytuacji innej niż płacz jest częstym objawem chorób – nie tylko oczu.
Przyczyny łzawienia oczu
Częstą przyczyną łzawienia jest podrażnienie oczu, zarówno drażnienie poprzez pocieranie ręką, jak i „zatarcie” oka dłonią pokrytą kosmetykiem. Podrażnienia są również częste u alergików. Alergeny drażnią oczy, powodując ich wysuszanie i zaczerwienie, a więc reakcją obronną organizmu jest zwiększenie produkcji łez i nawilżenie oka oraz jego obrona przed alergenem.
Łzawienie odruchowe może być powodowane przez warunki atmosferyczne, takie jak wiatr lub silne słońce. Łzy mogą „polecieć” intensywniej także w wyniku narażenia oczu na jaskrawe oświetlenie.
Łzawienie powodowane jest także przez chrzan lub cebulę. Choć brzmi to śmiesznie, to łzawienie pojawia się często w wyniku podrażnienia nerwu węchowego przez intensywne bodźce zapachowe, takie jak zapach cebuli, chrzanu lub silnych chemikaliów. Łzawienie ogólnie związane jest z nosem, zatokami i gardłem, które są połączone z narządem wzroku, dlatego zwiększona ilość łez występuje w przebiegu chorób tych narządów.
Innym powodem łzawienia jest nadmierna suchość oczu występująca zwykle w przebiegu zespołu suchego oka.
Wśród innych przyczyn łzawienia oczu wymienia się:
- zapalenie spojówek;
- niedrożność dróg łzowych;
- zapalenie brzegów powiek;
- jaskra;
- zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego;
- zapalenie przewodu nosowo-łzowego;
- złamanie nosa;
- rumień wielopostaciowy;
- nowotwory np. pierwotny guz woreczka łzowego, chłoniak.
Leczenie łzawienia oczu
Leczenie łzawienia uzależnione jest od przyczyny, która wywołuje nadmierną produkcję łez.
Łzawienie odruchowe, łagodzić można, unikając czynnika drażniącego. Często w obronie przed słońcem wiatrem, silnym światłem pomagają okulary przeciwsłoneczne.
W przypadku suchości oka konieczne jest ograniczenie wpływu niekorzystnych czynników chorobotwórczych i stosowanie preparatu typu „sztuczne łzy”.
Infekcje oczne leczy się lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi, przeciwgrzybiczymi lub antybiotykami w zależności od przyczyny.
Oceń artykuł