Zamknij

Łzawienie oczu: przyczyny. Jak leczyć łzawienie oka?

31.10.2019
Aktualizacja: 28.10.2020 15:00

Łzawienie oczu to częsty problem. Łzy ciekną po wyjściu na słońce, na wietrze, a także po mocnym przetarciu oka ręką. Łzawienie jest domeną alergików i nieodłącznym elementem krojenia cebuli lub tarcia chrzanu. Jest to również objaw wielu chorób. Sprawdź, jakie są przyczyny łzawienia.

Łzawienie oczu
fot. Shutterstock

Łzawienie oczu to nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Sytuacja ta powodowana jest przez wiele czynników, zarówno chorobowych, jak i mechanicznych. Nadmierne łzawienie, jeśli nie ustaje samoistnie lub często nawraca, powinno być konsultowane z lekarzem okulistą.

Sama produkcja i wydzielanie łez to proces zupełnie naturalny i niezwykle potrzebny, o ile występuje w uzasadnionych przypadkach. Łzy to płyn zawierający chlorek sodu, śluz i niewielkie ilości białek. Płyn ten wydzielany jest przez gruczoły łzowe umiejscowione pod powieką górną, w górnym zewnętrznym kącie oczodołu. Zadaniem łez jest nawilżanie rogówki i spojówki oka.

Łzy rozprowadzane są po całym oku za pomocą ruchów powiek i tworzą na jego powierzchni tzw. film łzowy, czyli ochronną powłokę chroniącą przed wysuszeniem, uszkodzeniem oraz infekcjami oka. 

Prawidłowo, w normalnych warunkach łzy produkowane są i wydzielane w niewielkiej ilości, dlatego ich „obecność” nie jest wyczuwalna. Natomiast nadmiar łez, czyli łzawienie, powoduje dyskomfort i uczucie mokrego oka. Warto jednak wiedzieć, że łzawienie nie jest tym samym co płacz. Nadmiar łez występujący w sytuacji innej niż płacz jest częstym objawem chorób – nie tylko oczu.

Przyczyny łzawienia oczu

Częstą przyczyną łzawienia jest podrażnienie oczu, zarówno drażnienie poprzez pocieranie ręką, jak i „zatarcie” oka dłonią pokrytą kosmetykiem. Podrażnienia są również częste u alergików. Alergeny drażnią oczy, powodując ich wysuszanie i zaczerwienie, a więc reakcją obronną organizmu jest zwiększenie produkcji łez i nawilżenie oka oraz jego obrona przed alergenem.

Łzawienie odruchowe może być powodowane przez warunki atmosferyczne, takie jak wiatr lub silne słońce. Łzy mogą „polecieć” intensywniej także w wyniku narażenia oczu na jaskrawe oświetlenie. 

Łzawienie powodowane jest także przez chrzan lub cebulę. Choć brzmi to śmiesznie, to łzawienie pojawia się często w wyniku podrażnienia nerwu węchowego przez intensywne bodźce zapachowe, takie jak zapach cebuli, chrzanu lub silnych chemikaliów. Łzawienie ogólnie związane jest z nosem, zatokami i gardłem, które są połączone z narządem wzroku, dlatego zwiększona ilość łez występuje w przebiegu chorób tych narządów.

Innym powodem łzawienia jest nadmierna suchość oczu występująca zwykle w przebiegu zespołu suchego oka.

Wśród innych przyczyn łzawienia oczu wymienia się:

  • zapalenie spojówek;
  • niedrożność dróg łzowych;
  • zapalenie brzegów powiek;
  • jaskra;
  • zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego;
  • zapalenie przewodu nosowo-łzowego;
  • złamanie nosa;
  • rumień wielopostaciowy;
  • nowotwory np. pierwotny guz woreczka łzowego, chłoniak.

Leczenie łzawienia oczu

Leczenie łzawienia uzależnione jest od przyczyny, która wywołuje nadmierną produkcję łez. 

Łzawienie odruchowe, łagodzić można, unikając czynnika drażniącego. Często w obronie przed słońcem wiatrem, silnym światłem pomagają okulary przeciwsłoneczne.

W przypadku suchości oka konieczne jest ograniczenie wpływu niekorzystnych czynników chorobotwórczych i stosowanie preparatu typu „sztuczne łzy”.

Infekcje oczne leczy się lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi, przeciwgrzybiczymi lub antybiotykami w zależności od przyczyny. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.