Zamknij

Krwawe łzy – skąd się bierze ta przypadłość?

02.11.2018 18:40

Krwawe łzy to objaw, który może zaniepokoić nawet największego twardziela. Mogą pojawić się nagle i równie szybko zniknąć. Objaw ten pojawił się u pewnego Włocha, który zgłosił się do lekarza. Ustalili oni dość szybko, co było przyczyną jego dolegliwości. Dowiedz się, czym jest hemolakria.

Krwawe łzy - hemolakria
fot. Shutterstock

Pięćdziesięciodwuletni mężczyzna z Włoch zgłosił się do lekarza z bardzo dziwną przypadłością – z jego oczu zamiast łez płynęła krew. Nigdy wcześniej nie miał takich dolegliwości - nie potrafił wyjaśnić, dlaczego doszło do takiego stanu. Nie miał żadnych mechanicznych uszkodzeń oczu, nosa, ani żadnej innej części głowy.

Zmierzono mu ciśnienie krwi – było w normie, jedynie ciśnie oczne znacznie podwyższone. W trakcie badania okazało się, że mężczyzna ma łagodne guzki, naczyniaki, pod każdą z powiek i to właśnie one przyczyniały się do krwawienia z oczu. Ten objaw nosi nazwę hemolakria i jest stosunkowo rzadko spotykany.

Zobacz także: Naczyniak to łagodny nowotwór. Skąd się bierze ta czerwona plamka?

Mężczyzna dostał krople do oczu, które zwykle stosuje się w leczeniu jaskry, bo zmniejszają ciśnienie w gałce ocznej. Leczenie okazało się skuteczne – podczas badań kontrolnych mężczyzna powiedział, że krwawe łzy już więcej się nie pojawiały.

Przypadek tego mężczyzny został opisany w „New England Journal of Medicine”.

Czym jest hemolakria, czyli krwawe łzy?

Hemolakria, czyli krwawe łzy, to bardzo rzadka przypadłość, w której krew miesza się ze łzami. Pierwsze wzmianki o niej znaleziono w zapiskach włoskiego lekarza Antonio Brassavoli, który żył w XVI w. Zauważył ten objaw podczas badania zakonnicy, która zaczęła miesięczne krwawienie – według niego krwawe łzy były efektem tzw. miesiączki zastępczej. Taki efekt pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych. Ale są to sytuacje niezwykle rzadkie.

Obecnie wiemy na temat tej dolegliwości znacznie więcej, przede wszystkim to, że przyczyn wywołujących ten objaw może być znacznie więcej. Krwawe łzy mogą pojawić się w wyniku infekcji, obrażeń głowy, obrzęków, guzów, gorączki krwotocznej, niedrożności kanalików łzowych lub jako efekt uboczny krwawienia w nosa czy reakcję na jad węża czy toksynę.

Polecamy: Badanie wzroku ocenia nie tylko ostrość widzenia. Na czym polega?

W „British Journal of Opthamology” w 2003 roku opisano przypadek kobiety, u której pojawiły się krwawe łzy, wskutek próby zatrzymania krwawienia z nosa – ściskając swój nos przyczyniła się do przepływu krwi do oczu i ich wyciek w postaci łez. Natomiast w 2013 r. opisano przypadek Kanadyjczyka, którego ukąsił wąż. W wyniku reakcji organizmu na jad węża u mężczyzny pojawiło się m.in. krwawienie z oka.

Czasami jednak ustalenie konkretnych przyczyn krwawienia z oczu nie jest możliwe – wtedy mówimy o hemolakrii idiopatycznej.

Leczenie hemolakrii zależy od jej przyczyny. W bardzo wielu przypadkach krwawe łzy znikają równie szybko, jak się pojawiają i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Najważniejsze jest to, że nie jest to przypadłość zagrażająca życiu.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: NEJM/ dailymail.co.uk
------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk