Zamknij

Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek to reakcja na szkodliwe substancje

20.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:22
Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek
fot. Shutterstock

Jeśli po zastosowaniu kosmetyku, nawet po rozpyleniu lakieru w powietrzu zaczynają puchnąć powieki, a oczy robią się czerwone, łzawią i pieką, to wszystko wskazuje na to, że masz kontaktowe zapalenie powiek i spojówek. Zapalenie to może być powodowane również przez rośliny, z którymi spotykamy się w miejskich parkach, ogrodach. Sprawdź, jak rozpoznać i jak leczyć kontaktowe zapalenie powieki/spojówki.

Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek powodowane jest narażeniem oczu na substancje toksyczne lub alergeny. 

Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek wywołać mogą kosmetyki, krople do oczu, perfumy, a nawet niektóre rośliny, w tym sumak jadowity i barszcz Sosnowskiego.

Objawy kontaktowego zapalenia powiek i spojówek

Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek objawia się:

  • suchością oczu;
  • nadmiernym łuszczeniem się skóry wokół oczu;
  • swędzeniem oczu;
  • zaczerwienieniem i obrzękiem skóry wokół oczu;
  • przekrwieniem spojówek;
  • pieczenie spojówek.

 Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, skóra powiek staje się pomarszczona, zgrubiała i sucha, a to niestety skutkuje tzw. starczym wyglądem oczu.

Warto wiedzieć

Jak ustalić przyczynę zapalenia?

Znalezienie konkretnej przyczyny kontaktowego zapalenia spojówek i powiek jest trudne. Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie testów płatkowych, które pozwalają ustalić źródło uczulenia, zwłaszcza jeśli są to różnorodne substancje chemiczne.

Leczenie kontaktowego zapalenia powiek i spojówek

Podstawą leczenia kontaktowego zapalenia powiek i spojówek jest unikanie czynnika, który to zapalenia wywołał - odstawienie kosmetyków, kropli, środków czystości i innych substancji chemicznych lub unikanie kontaktu z roślinami, które są źródłem problemu. 

Objawy zapalenia złagodzić można płucząc/przemywając oczy preparatami sztucznych łez (bez konserwantów), stosując chłodne kompresy na oczy, maści z emolientami na powieki, a także przyjmując leki przeciwalergiczne.

Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy zgłosić się do lekarza. Po ustaleniu przyczyny, lekarz zaordynuje konkretną metodę leczenia, na przykład maści z kortykosteroidami lub z tzw. blokerami kalcyneuryny.

Niestety, jeśli zapalenie kontaktowe powiek i spojówek może nawracać, jeśli nie wyeliminuje się szkodliwych substancji, które są jego przyczyną. Osoby, które mają skłonność do tego typu zapaleń, powinny unikać pacy w takich zawodach jak: kosmetyczka, fryzjer, malarz lub inne związane z narażeniem na substancje chemiczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.