Zamknij

Jeździsz autem? Sprawdź, jak latem zadbać o oczy

Weronika Domoradzka
19.08.2015 15:29

Gorące, słoneczne dni to wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kierowców. Oślepiony promieniami słonecznymi kierowca może stworzyć poważne zagrożenie na drodze.

Jak zabezpieczyć oczy przed słońcem? PORADNIK dla kierowców
fot. ---

Kiedy prowadzenie samochodu jest najbardziej niebezpieczne?

Największe niebezpieczeństwo występuje wcześnie rano oraz przed zmierzchem. To właśnie wtedy promienie słoneczne padają poniżej osłon przeciwsłonecznych zamontowanych w samochodach, a kierowcy muszą zadbać o dodatkowe zabezpieczenie dla swoich oczu. Jeśli dodamy do tego odbijanie się światła od innych samochodów, zbiorników wodnych albo kałuż, to sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. 

Kierowco, pamiętaj! Przed podróżą zadbaj o przednią szybę swojego samochodu. Najlepiej umyć ją od środka i z zewnątrz – tak, żeby na pewno nie było na niej smug, które potęgują efekt oślepienia.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Wybór odpowiednich okularów nie jest prosty. Trzeba pamiętać, że niektóre oprawki mogą ograniczać pole widzenia, a za ciemne szkła sprawią, że kierowca niewiele będzie widział.

- Bardzo ważne, aby okulary przeciwsłoneczne miały polaryzację. Dzięki temu niwelowane są odblaski, które powstają na skutek odbicia się promieni słonecznych od płaskich powierzchni, takich jak mokra jezdnia, karoseria samochodu czy szyba – wyjaśnia Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Do jazdy samochodem idealnie nadają się okulary przeciwsłoneczne, których poziom przyciemnienia oznaczony jest kategorią 2 albo 3. Kierowcy powinni też unikać tych szkieł, które zabarwione są na niebiesko, czerwono lub zielono – mogą one sprawić, że źle odczytamy kolor znaku drogowego albo sygnalizacji świetlnej.

Okulary dla kierowcy z wadą wzroku

Jeśli kierowca ma wadę wzroku, to do prowadzenia samochodu powinien wybrać specjalnie przygotowane i dostosowane okulary. Przy ich wyborze trzeba oczywiście wziąć pod uwagę indywidualną wadę wzroku. Takie okulary będą nieco droższe, ale też bezpieczniejsze i zdrowsze dla oczu. 

Źródło: newsrm.tv