Zamknij

Jak wygląda zabieg operacji zaćmy? Co musisz wiedzieć?

Monika Piorun
12.07.2017
Aktualizacja: 16.11.2020 14:52

Zabieg usunięcia zaćmy to jedyny sposób na powrót wzroku do pełnej sprawności. Wielu chorych wstrzymuje się jednak przed interwencją chirurgiczną z obawy przed bólem lub długotrwałą rekonwalescencją. Operacja ta jest jest jednak prosta, bezbolesna i co najważniejsze – efekty są „widoczne” już kilka dni po jej wykonaniu.

zaćma
fot. Schutterstock

Jakie badania trzeba wykonać przed operacją zaćmy?

W zależności od typu skierowania i stanu zdrowia pacjenta lekarz, który zaleca nam usunięcie zaćmy, powinien zlecić nam wykonanie następujących badań, które powinniśmy przeprowadzić najpóźniej 2 tygodnie przed zabiegiem:

  • morfologia krwi
  • EKG
  • badanie moczu
  • pomiar poziomy glukozy we krwi (dla diabetyków)

Jeśli nasze wyniki będą prawidłowe, powinniśmy uzyskać specjalne zaświadczenie np. od lekarza rodzinnego i na podstawie otrzymanych dokumentów możemy być zakwalifikowani do dalszego leczenia.

Badanie kwalifikacyjne bezpośrednio przed zabiegiem

W dniu przyjęcia do kliniki pacjent poddawany jest badaniu kwalifikacyjnemu. W trakcie niego przygotowywana jest dokumentacja medyczna na bazie przeprowadzonego wywiadu przez lekarza, diagnostyka wzroku (m.in.: zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i obliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki) oraz ogólna ocena stanu zdrowia.

Na tym etapie chory może też zadawać pytania o wszystkie interesujące go kwestie związane z zabiegiem. Badanie jest bardzo dokładne, ponieważ to od jego wyniku zależy decyzja lekarza prowadzącego o dopuszczeniu chorego do operacji.

Ze względu na to, że zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany na tak newralgicznym organie jak oko, rządzi się bardzo restrykcyjnymi zasadami. Jeśli czujemy się osłabieni lub czujemy się nawet odrobinę przeziębieni - powinniśmy się zastanowić nad zmianą terminu operacji. Nawet zwykły kaszel może okazać się w takim przypadku niebezpieczny, ponieważ gwałtowny ruch głową może doprowadzić do poważnego uszkodzenia oka.

  • Jeśli niedawno przeszliśmy udar lub mieliśmy zawał serca - musi upłynąć minimum pół roku, zanim będziemy mogli przystąpić do zabiegu.
  • W dniu operacji zaćmy nie powinniśmy pić takich napojów jak kawa czy alkohol ze względu na to, że mogą niebezpiecznie zwiększyć ciśnienie krwi. 
  • Najpóźniej 6 godzin przed zabiegiem należy zmyć makijaż i nie używać żadnych kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol.
  • Przed operacją lekarz powinien nam doradzić, jaka soczewka będzie dla nas optymalna. Po jej wybraniu trafimy bezpośrednio na salę operacyjną.

Zobacz także

Jak wygląda operacja usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy trwa średnio ok. 20 minut. Przed wejściem do gabinetu zabiegowego pielęgniarka pomaga pacjentowi włożyć ubiór operacyjny, a następnie prowadzi go na fotel.

Na początku lekarz zakrapia oko pacjenta specjalnymi kroplami ze środkiem znieczulającym o działaniu miejscowym. Dodatkowo może też zastosować takie z antybiotykiem w celu uniknięcia infekcji, jak również krople przeciwzapalne, aby zmniejszyć ewentualny obrzęk.

Następnie pielęgniarka nakłada na twarz chorego specjalną jałową folię z otworem na operowane oko oraz maseczkę chirurgiczną. 

Gdy już wszystko jest przygotowane i właściwie zabezpieczone, do pracy przystępuje chirurg. Za pomocą specjalnych ostrzy chirurgicznych robi w rogówce nacięcie o długości 2-2,2 mm.

Następnie wprowadza specjalną sondę, którą za pomocą ultradźwięków rozbija chorą soczewkę na części, a potem większe urządzenie przypominające mikroodkurzacz, wysysające rozdrobnione fragmenty zmętnionej soczewki i czyszczące tylną część komory oka.

W dalszej kolejności chirurg wprowadza na miejsce starej soczewki nową, sztuczną, za pomocą iniektora. Jest ona zwinięta w rulon, który lekarz rozwija w miejscu usuniętej soczewki i dopasowuje ją do kształtu rogówki.

Na koniec nakładany jest opatrunek na oko pacjenta, a on sam jest gotowy do zejścia z fotela operacyjnego.

Jak zadbać o oczy po operacji zaćmy?

1. Odpoczywaj!

Przez kilka dni po zabiegu nie należy się forsować. Warto przebywać głównie w pozycji leżącej.

2. Prowadź higieniczny tryb życia!

Po każdym zabiegu chirurgicznym należy chronić się przed infekcjami. Bezpośrednio po operacji oraz przez kilka następnych dni nie należy dotykać oka (zwłaszcza niezdezynfekowanymi dłońmi) ani przemywać okolic oczu. 

3. Śpij tylko w określonej pozycji!

By uniknąć ucisku oka po zabiegu usunięcia zaćmy przez kilka kolejnych nocy zaleca się spanie na boku przeciwnym do operowanego organu - jeśli leczyliśmy lewe oko, powinniśmy spać na prawym boku.

4. Używaj kropli do oczu zgodnie z zaleceniami lekarza!

Nawet przez miesiąc po operacji zaćmy powinno się zakrapiać oczy kroplami z antybiotykiem oraz sterydami. Może to nam pomóc zapobiec ewentualnym infekcjom oka i ułatwi to nam gojenie się rogówki.

5. Nie dźwigaj ani się nie schylaj!

Wysiłek fizyczny po operacji zaćmy nie jest wskazany dla oka. Dźwiganie przedmiotów powyżej 6 kg lub gwałtowna zmiana pozycji podczas skłonu może niebezpiecznie podwyższyć ciśnienie krwi w operowanym oku.

O czym pamiętać po zabiegu?

Następnego dnia po operacji pacjent poddawany jest kontrolnemu badaniu okulistycznemu. Na podstawie jego wyników lekarz ocenia, czy zabieg się powiódł i rekonwalescent może wrócić do domu. Kolejne badanie pacjent powinien wykonać najpóźniej do 2-3 tygodni po zabiegu, a rok później kontrolę stanu dna oka.

Systematyczne, okresowe terminy kolejnych badań wyznacza już lekarz okulista spoza kliniki, bazując na aktualnym stanie narządu wzroku chorego. Tutaj należy pamiętać, że każdy jest inny. Dlatego osoby leczone na zaćmę w trakcie rekonwalescencji powinny zgłaszać wszystkie wątpliwości i niepokojące je objawy opiekującemu się nimi lekarzowi.

Niewielki dyskomfort i wrażenie ciała obcego w oku może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po zabiegu - dopóki nie zagoją się rany po operacji. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana była postać choroby w naszym przypadku. Im szybciej zostaniemy prawidłowo zdiagnozowani, tym większe mamy szanse na szybkie odzyskanie prawidłowej ostrości widzenia. U wielu pacjentów obie gałki oczne wymagają usunięcia zaćmy. W takich przypadkach zabieg na drugim oku można wykonać już w odstępie 3 tygodni od pierwszej operacji.

Chirurgiczne usunięcie zaćmy to jeden z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów operacyjnych wykonywanych przez zawodowych lekarzy. Z odpowiednią wiedzą o tym, jak wygląda przygotowanie do niego, przebieg i wreszcie rekonwalescencja po nim, chorzy chętniej będą podejmować się leczenia tego schorzenia. Wystarczy bowiem cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia i chcieć powrócić do pełnej sprawności wzroku, by bez obaw poddać się tej dającej niemal natychmiastowe efekty operacji.

Zobacz także

Autor: Monika Piorun

____

zdrowie.radiozet.pl/π