Zamknij

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? I gdzie je kupić? Radzi okulista

28.06.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:26

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko atrakcyjny letni gadżet, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu w słoneczne dni. Chronią one także oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jakie znaczenie ma to, gdzie kupujemy ciemne okulary: u optyka lub na straganie, wyjaśnia lekarz okulista.

Okulary przeciwsłoneczne - rady okulisty
fot. Shutterstock
  1. Jak promieniowanie UV działa na oczy?
  2. Jakie są sposoby ochrony oka przed słońcem?
  3. Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?
  4. Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Słońce oddziałuje na oczy podobnie jak na skórę, dlatego bezwzględnie jest sens chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, zapewnia dr n. med. Rafał Pławszewski, okulista, kierownik Oddziału Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Ważne jest jednak również to, by starannie wybrać okulary przeciwsłoneczne. Jak to zrobić?

Jak promieniowanie UV działa na oczy?

Narząd wzroku jest, podobne jak reszta naszego ciała, narażony na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Oddziałuje ono nie tylko na powieki, ale także na spojówkę, rogówkę, a nawet soczewkę oka i siatkówkę. – Dlatego oczy dobrze jest chronić przed słońcem – mówił w Radiu Opole dr Pławszewski. – To ważne nawet dla powiek, bo również one mogą ponieść szkody związane z promieniowaniem słonecznym: mogą się na nich tworzyć znamiona barwinkowe, uszkodzenia skóry, tak jak na każdej innej odkrytej części skóry. Powieki są pierwszym elementem chroniącym oko przed promieniowaniem UV – dodał.

Również spojówki, podobnie jak wszystkie wymieniowe wcześniej elementy oka, jeśli są narażone na promieniowanie ultrafioletowe, mogą doznawać zadrażnień, stanów zapalnych i zmian barwnikowych. – Okulary przeciwsłoneczne wydają się więc koniecznością przy intensywnym świetle słonecznym – stwierdził ekspert.

Jakie są sposoby ochrony oka przed słońcem?

Okulista wymienił kilka sposobów ochrony oczu przed promieniowaniem UV. W przypadku okularów słonecznych mamy do wyboru cztery typy protekcji oka:

  • szkła barwione – szkła okularów są barwione na stały kolor o różnej intensywności: od jasnych, przez średnie, po bardzo ciemne kolory. Wybór zależy od preferencji konkretnej osoby
  • szkła fotochromatyczne – ten typ szkieł zabarwia się pod wpływem działania promieni UV, nowoczesne szkła bardzo szybko reagują na intensywność oświetlenia, nie trzeba długo czekać, żeby dopasowały się do otoczenia: ściemniły się lub rozjaśniły.
  • szkła barwione gradialnie – takie szkła mogą być w górnej części zabarwione, a w dolnej nie, poziom i kolor zabarwienia można dostosować indywidualnie do preferencji pacjenta.
  • nakładki przeciwsłoneczne na okulary optyczne – nakładki z przyciemnianymi szkłami przyczepiane magnetycznie do oprawek ze szkłami optycznymi. Takie nakładki muszą być dopasowane do okularów noszonych na co dzień. To dobre rozwiązanie dla osób z wadami wzroku, które na stałe muszą nosić okulary.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne?

Ekspert był także pytany, czy poleca okulary słoneczne kupowane na stacjach benzynowych lub w innych przygodnych miejscach. Na etykietach takich okularów jest przecież informacja, że mają filtr UV. Czy lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i kupić okulary przeciwsłoneczne u optyka? Dr Pławszewski uważa, że zakup okularów przeciwsłonecznych u optyka to lepszy wybór.

– To jest tylko trochę większy wydatek. Byłbym jednak za tym, żeby kupić szkła certyfikowane. Certyfikacja dotyczy zresztą wszystkich elementów okularów, nawet ramki, która utrzymuje szkła – mówił specjalista. Złej jakości oprawka może spowodować pojawienie się reakcji alergicznej. – Takie okulary są często niskogatunkowe, więc np. wysoka temperatura potrafi zdeformować okulary. Szkła natomiast czasami nie spełniają podstawowych warunków optycznych. Więc raczej nie polecałbym takich okularów. Lepsze są certyfikowane szkła i ramki, które pozwolą korzystać z okularów przez dłuższy czas. Czasami naprawdę nie jest to dużo większy wydatek niż w przypadku niecertyfikowanych produktów.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Dr Pławszewski był też pytany, czy dziecięce oczy trzeba chronić przed słońcem w jakiś szczególny sposób. – W przypadku dzieci obowiązują te same reguły, co w przypadku dorosłych. Natomiast dzieci to mali i delikatni pacjenci. Szczególnie chodzi o nos, uszy, buzię. Dlatego w ich przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobre dopasowanie okularów – zwracał uwagę lekarz. A ponieważ wybór oprawek dla dzieci jest coraz większy, więc nie powinno być problemu z dopasowaniem ich do wymagań konkretnego dziecka.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę, czy oprawki są wygodne, nie za małe (będą uciskać) lub za duże (będą się zsuwać). Można, podobnie jak w przypadku dorosłych, wybierać pomiędzy szkłami barwionymi lub fotochromatycznymi, jeśli dziecko nosi okulary na stałe. Złe dopasowanie, brak komfortu może spowodować, że maluch nie będzie chciał nosić okularów przeciwsłonecznych. – Najczęstszym błędem przy doborze okularów jest ich nieodpowiedni rozmiar. Za duże okulary powodują, że przestrzeń między łukiem brwiowym a okularami jest zbyt duża, a wtedy nie chronią one oka przed światłem słonecznym. Przedostaje się ono przez szczelinę i dziecko jest oślepiane – wyjaśnił dr Pławszewski.

Źródło: Radio.opole.pl