Zamknij

Nosisz soczewki kontaktowe? Jeśli robisz błąd, możesz stracić wzrok!

Monika Piorun
26.09.2016 14:22

Około 10% przeszczepów rogówki w Polsce wykonuje się z powodu powikłań związanych z nieprawidłowym noszeniem szkieł kontaktowych. 

Shutterstock|undefined
fot. ---

Zapalenie rogówki, na które często skarżą się osoby noszące soczewki zazwyczaj ma łagodny przebieg, czasem jednak infekcja może być na tyle poważna, że grozi nawet utratą wzroku. Najgorsze, co możemy zrobić swoim oczom, to zasnąć w szkłach jednodniowych, które nie są do tego przystosowane. Ryzyko ślepoty wzrasta wtedy aż dziesięciokrotnie.

Nie powinniśmy też samemu dobierać sobie soczewek, bez skonsultowania się ze specjalistą. Ze względu na to, że każde oko ma inną krzywiznę, złe dopasowanie szkieł kontaktowych może doprowadzać do mikroerozji powodujących uszkodzenie rogówki. Nie warto niepotrzebnie sobie robić krzywdy.

Pamiętajmy, że płyn, w którym trzymamy nasze soczewki, powinien być wymieniany codziennie. Trzeba go przechowywać w warunkach, które nie sprzyjają rozwinięciu się w nim drobnoustrojów i różnych mikroorganizmów prowadzących do infekcji oczu

Lepiej nie zakładać też szkieł kontaktowych na basen, do sauny i podczas wszelkich sytuacji, w których nasze oko może mieć styczność z wodą lub parą wodną. Oprócz popularnych gronkowców złocistych, w skrajnych przypadkach możemy złapać dużo bardziej poważne zakażenia - np. akantamebozę, wywoływaną przez pasożytniczne ameby. 

Podstawowe błędy popełnianie podczas noszenia soczewek kontaktowych:

1. Spanie w soczewkach jednodniowych

2. Niemycie rąk przed dotknięciem szkieł kontaktowych grożące rozwojem wielu bakterii

3. Zapominanie o wymienianiu płynu do soczewek każdego dnia

4. Dolewanie starego płynu do pielęgnacji soczewek do nowego - to błąd! Należy wylać nieświeży płyn i zastąpić go nowym

5. Mycie soczewek zwykłą wodą zamiast płynem przeznaczonym do ich pielęgnacji

6. Brak przerw w noszeniu szkieł kontaktowych - co parę dni powinniśmy dać odpocząć naszym oczom

7. Lekceważenie czyszczenia pojemnika, w którym zanurzamy soczewki - po każdym użyciu powinniśmy go przepłukać płynem do pielęgnacji soczewek i pozostawić do wyschnięcia

 

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π