Oko z drukarki 3D? W Gdańsku udało się wstawić innowacyjny implant

Monika Piorun
07.06.2017 10:44
Oko z drukarki 3D? W Gdańsku udało się wstawić innowacyjny implant
fot. East News

Lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy pomocy drukarki 3D naprawili pacjentowi...oko. 36-letni mężczyzna przeszedł pionierską operację oczodołu.

Jak dowiedział się Maciej Bąk - gdański reporter Radia ZET - 36-latek uległ wypadkowi, po którym jego prawy oczodół został częściowo zniszczony. Stracił część kości czaszki wokół oka. Lekarze wydrukowali więc implant, który wstawili w miejsce dolnej przyśrodkowej ściany. Dało to możliwość ustawienia przemieszczonej gałki ocznej, co wpłynęło na poprawę widzenia i wyglądu rysów twarzy.

Zabieg przeprowadził pięcioosobowy zespół, w którego skład weszli m.in. chirurdzy szczękowi - dr Adam Michcik oraz dr Adam Polcyn, dentysta Michał Rogula oraz anestezjolog lek. Tomasz Lammek.

Lekarze już przygotowują się do kolejnego podobnego zabiegu, który daje szanse na rozwój badań dotyczących procesu rekonstrukcji twarzy oraz naprawy ubytków w obrębie twarzoczaszki.

Polacy pionierami wykorzystania druku 3D w medycynie

Polacy mają spore osiągnięcia w wykorzystaniu druku 3D w medycynie. Niedawno było głośno o młodym studencie Janie Witowskim, który opracował najtańszy na świecie model wątroby w druku 3D.

 Pod koniec 2016 roku informowaliśmy też o Wojciechu Wojtkowskim - programiście z Elbląga, który za pomocą druku 3D stworzył trójwymiarowy model serca, by wyleczyć poważną wadę serca u jego syna. Niezwykły wynalazek został wykorzystany podczas operacji kardiochirurgicznej 10-letniej Oliwii.

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π