Koniec z okularami dzięki elektrostymulacji mózgu?

Monika Piorun
06.07.2016 14:08
Koniec z okularami dzięki elektrostymulacji mózgu?

Ludzie z wadami wzroku są już w stanie widzieć doskonale bez szkieł korekcyjnych dzięki łagodnemu stymulowaniu prądem elektrycznym kory wzrokowej mózgu. Jak to możliwe?

Czy czeka nas największa optyczna rewolucja od czasu wynalezienia szkieł kontaktowych i laserowych operacji wzroku?

Nowa metoda poprawy ostrości widzenia, nad którą pracują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przynosi na razie satysfakcjonujące efekty do dwóch godzin od zabiegu, ale niewykluczone, że to właśnie w ten sposób w przyszłości będziemy leczyć nie tylko problemy z krótkowzrocznością, ale i dużo bardziej skomplikowanymi wadami wzroku.

Przeczytaj: Krótkowzroczni są inteligentniejsi?

Słaby wzrok to wina mózgu, nie oczu

Większość metod korygowania wad wzroku – od noszenia okularów, soczewek kontaktowych po laseroterapię – skupia główną uwagę na naszych oczach, jako głównej przyczynie osłabionego widzenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt – jednego z najbardziej prestiżowych amerykańskich ośrodków badawczych – poszli jednak o krok dalej i postanowili dokładnie przeanalizować sposób przetwarzania bodźców wzrokowych przez mózg.

W tym celu przeprowadzili badanie, do udziału w którym zaproszono 20 pacjentów z różnymi wadami wzroku.

Wszystkich ochotników poddano łagodnej elektrostymulacji prądem elektrycznym tych obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za widzenie przestrzenne.

Okazało się, że już po zaledwie 20 minutach ich kora wzrokowa zaczynała działać inaczej niż wcześniej i otrzymywała sygnał do prawidłowego widzenia.

Sokoli wzrok? Na razie tylko przez dwie godziny…

Już po jednej sesji uczestnicy badania byli w stanie prawidłowo rozpoznawać więcej liter na standardowych tablicach do oceny ostrości wzroku.

Najlepsze rezultaty osiągnęły osoby, których wada wzroku była największa. Nawet przez dwie godziny od zakończenia zabiegu potrafiły widzieć doskonale bez okularów.

Impuls elektryczny zamiast okularów

Badacze nie mają pewności, dlaczego stymulacja elektryczna poprawia zdolność widzenia. Spekulują, że przyczyn tego zjawiska tkwi w tym, że pod wpływem działania impulsów elektrycznych redukuje się ilość sygnałów powodujących szum informacyjny w mózgach osób o słabym wzroku.

Wydaje się, że na skutek nadmiaru informacji ich umysł skupia się na zbyt wielu nieistotnych szczegółach.

Lekkie pobudzenie prądem kory wzrokowej zmusza mózg do wyostrzenia uwagi i skupieniu się na jednym zadaniu, co w rezultacie sprawia, że nawet przez 2 godziny nawet pacjenci o najsłabszym wzroku są w stanie obyć się bez okularów, zachowując poprawną ostrość widzenia.

– Nie można wykluczyć, że w przyszłości elektrostymulacja kory wzrokowej będzie przynosić lepsze efekty w leczeniu wad wzroku niż dzisiejsze metody – przekonuje Robert M.G. Reinhart, Wenxi Xiao, Laura J. McClenehan oraz Goeffrey F. Woodman, którzy na łamach Current Biology opublikowali raport prezentujący dotychczasowe wyniki badań.

Zagłosuj

Jakie metody korygowania wad wzroku uważasz za najskuteczniejsze?

Liczba głosów:

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π