Oceń
- Kiedy pojawiają się męty w oku?
- Czy męty w ciele szklistym są niebezpieczne?
- Męty w oku – jak wygląda diagnostyka i leczenie?
Aby zrozumieć, czym są męty i czy są one niebezpiecznie, musimy zrozumieć, jak zbudowane jest oko. Od środka wygląda ono jak piłka wypełniona żelem. W jego skład wchodzą m.in. woda, kolagen i elastyna, czyli substancje, które zapewniają oku właściwą gęstość i napięcie powierzchniowe, sprawiają, że jest ono napięte i nie zapada się.
Ten żel ma dobrą przejrzystość, jest środkiem optycznym. To przez niego przechodzą promienie słoneczne do siatkówki, która jest optycznie czynna i dzięki niej widzimy.
Kiedy pojawiają się męty w oku?
Męty w oku pojawiają się, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała szklistego. Dzieje się tak, na przykład:
- w wyniku odwodnienia organizmu, gdy ciało szkliste również traci wodę, wysycha;
- gdy w ciele szklistym tworzą się przestrzenie wypełnione tylko wodą i mamy do czynienia z tzw. rozpływem ciała szklistego.
Oba te stany skutkują tym, że w obrębie tego żelu, który do tej pory był przezroczysty, przezierny i sprawiał, że bez problemu widzieliśmy, tworzą się struktury, które mają inną gęstość (zagęszczenia lub miejsca rozpływu). W przypadku zagęszczeń jest tak, że zaczynają one rzucać cień na siatkówkę. Co oznacza, że gdy patrzymy, na jakieś jasne powierzchnie lub na słońce (co nie jest zalecane!) i odwrócimy wzrok na inną przestrzeń, np. na niebo lub jasną ścianę, w polu widzenia zobaczymy poruszające się cienie, tzw. męty. Niektórzy opisują je właśnie jako muszki, ciemne punkciki, kropki, przecinki, gwiazdki, jakieś pajączki, które poruszają się wraz z gałką oczną i są widoczne akurat tam, gdzie patrzymy. Bo męty w ciele szklistym nie są czymś, co mamy w świecie zewnętrznym, tylko są one w naszym oku.
Czy męty w ciele szklistym są niebezpieczne?
W większości przypadków męty w ciele szklistym oka nie są niebezpieczne, choć mogą wywoływać dyskomfort i być sygnałem, że powinniśmy lepiej zadbać o swoje zdrowie i regularnie nawadniać organizm. Czasami bywa jednak, że są one sygnałem ostrzegawczym i konieczne jest skonsultowanie się z okulistą. Kiedy to konieczne? Gdy do zapadnięcia ciała szklistego dochodzi nagle, w wyniku urazu lub wstrząśnienia oka, albo nagłego skoku ciśnienia ogólnego. W takiej sytuacji obkurczający się żel może poderwać naczynko krwionośne z siatkówki lub samą siatkówkę. Wyrwać w niej otwór i doprowadzić do jej rozwarstwienia.
Tak więc wizyta u okulisty jest konieczna, gdy w polu widzenia widzimy:
- nie tylko męty, ale również błyski,
- ciemne albo czerwone męty (świadczy to o krwotoku w oku),
- zasłonę przed okiem, pojawiającą się z góry, boku lub dołu.
Męty w oku – jak wygląda diagnostyka i leczenie?
W przypadku pojawienia się opisanych powyżej objawów należy zgłosić się do okulisty, który przeprowadzi pełną diagnostykę (wykona wszystkie niezbędne badania oka, m.in. USG oka).
Leczenie mętów w oku zależy od przyczyny ich pojawienia się. Jeśli doszło do tego w wyniku odwodnienia organizmu lub przeciążenia organizmu, należy zadbać o podaż odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 2 l dziennie) oraz rezygnację z siłowych, obciążających organizm ćwiczeń.
Jeśli siatkówka oka została naruszona i przekłada się to na zmianę ostrości widzenia, konieczne jest leczenie chirurgiczne lub laserowe. Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz w oparciu o ogólny stan zdrowia chorego.
Źródło: "Przejrzyj na oczy, czyli jak żyć, aby długo cieszyć się świetnym wzrokiem?, dr n. med. Agata Plech
Oceń artykuł