Zamknij

Dziwne kształty przed oczami. Skąd się biorą tzw. męty w oku?

21.02.2022 15:55

Czy zdarza się, że w polu twojego widzenia pojawiają się dziwne kształty w formie kropek, przecinków, kresek lub ciemnych punkcików? Czy są one szczególnie widoczne, gdy nieopatrznie spojrzysz w stronę słońca lub na dużą jasną powierzchnię? Prawdopodobnie to tzw. męty w ciele szklistym oka. Dowiedz się, skąd się one biorą i czy są niebezpieczne?

Męty w oczach. Co to znaczy?
fot. Shutterstock
  1. Kiedy pojawiają się męty w oku?
  2. Czy męty w ciele szklistym są niebezpieczne?
  3. Męty w oku – jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Aby zrozumieć, czym są męty i czy są one niebezpiecznie, musimy zrozumieć, jak zbudowane jest oko. Od środka wygląda ono jak piłka wypełniona żelem. W jego skład wchodzą m.in. woda, kolagen i elastyna, czyli substancje, które zapewniają oku właściwą gęstość i napięcie powierzchniowe, sprawiają, że jest ono napięte i nie zapada się.
Ten żel ma dobrą przejrzystość, jest środkiem optycznym. To przez niego przechodzą promienie słoneczne do siatkówki, która jest optycznie czynna i dzięki niej widzimy.

Kiedy pojawiają się męty w oku?

Męty w oku pojawiają się, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała szklistego. Dzieje się tak, na przykład:

  • w wyniku odwodnienia organizmu, gdy ciało szkliste również traci wodę, wysycha;
  • gdy w ciele szklistym tworzą się przestrzenie wypełnione tylko wodą i mamy do czynienia z tzw. rozpływem ciała szklistego.

Oba te stany skutkują tym, że w obrębie tego żelu, który do tej pory był przezroczysty, przezierny i sprawiał, że bez problemu widzieliśmy, tworzą się struktury, które mają inną gęstość (zagęszczenia lub miejsca rozpływu). W przypadku zagęszczeń jest tak, że zaczynają one rzucać cień na siatkówkę. Co oznacza, że gdy patrzymy, na jakieś jasne powierzchnie lub na słońce (co nie jest zalecane!) i odwrócimy wzrok na inną przestrzeń, np. na niebo lub jasną ścianę, w polu widzenia zobaczymy poruszające się cienie, tzw. męty. Niektórzy opisują je właśnie jako muszki, ciemne punkciki, kropki, przecinki, gwiazdki, jakieś pajączki, które poruszają się wraz z gałką oczną i są widoczne akurat tam, gdzie patrzymy. Bo męty w ciele szklistym nie są czymś, co mamy w świecie zewnętrznym, tylko są one w naszym oku.

Czy męty w ciele szklistym są niebezpieczne?

W większości przypadków męty w ciele szklistym oka nie są niebezpieczne, choć mogą wywoływać dyskomfort i być sygnałem, że powinniśmy lepiej zadbać o swoje zdrowie i regularnie nawadniać organizm. Czasami bywa jednak, że są one sygnałem ostrzegawczym i konieczne jest skonsultowanie się z okulistą. Kiedy to konieczne? Gdy do zapadnięcia ciała szklistego dochodzi nagle, w wyniku urazu lub wstrząśnienia oka, albo nagłego skoku ciśnienia ogólnego. W takiej sytuacji obkurczający się żel może poderwać naczynko krwionośne z siatkówki lub samą siatkówkę. Wyrwać w niej otwór i doprowadzić do jej rozwarstwienia.

Tak więc wizyta u okulisty jest konieczna, gdy w polu widzenia widzimy:

  • nie tylko męty, ale również błyski,
  • ciemne albo czerwone męty (świadczy to o krwotoku w oku),
  • zasłonę przed okiem, pojawiającą się z góry, boku lub dołu.

Męty w oku – jak wygląda diagnostyka i leczenie?

W przypadku pojawienia się opisanych powyżej objawów należy zgłosić się do okulisty, który przeprowadzi pełną diagnostykę (wykona wszystkie niezbędne badania oka, m.in. USG oka).

Leczenie mętów w oku zależy od przyczyny ich pojawienia się. Jeśli doszło do tego w wyniku odwodnienia organizmu lub przeciążenia organizmu, należy zadbać o podaż odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 2 l dziennie) oraz rezygnację z siłowych, obciążających organizm ćwiczeń.

Ważne!

Podstawowym źródłem nawodnienia powinna być woda. Herbata oraz kawa mają krótkotrwałe działanie moczopędnie, więc lepiej nie wliczać ich do dziennego bilansu nawodnienia.

Jeśli siatkówka oka została naruszona i przekłada się to na zmianę ostrości widzenia, konieczne jest leczenie chirurgiczne lub laserowe. Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz w oparciu o ogólny stan zdrowia chorego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Przejrzyj na oczy, czyli jak żyć, aby długo cieszyć się świetnym wzrokiem?, dr n. med. Agata Plech