Zamknij

Dwurzędowość rzęs: przyczyny. Dlaczego rzęsy rosną w dwóch rzędach?

14.10.2020 15:31
Dwurzędowość rzęs
fot. Shutterstock

Dlaczego rzęsy rosną w dwóch lub trzech rzędach? Czy dwurzędowość rzęs jest groźna? Choć wiele osób marzy o gęstych rzęsach, to wyrastanie rzęs w kilku rzęsach może być niezwykle problematyczne. Nadmiar rzęs może drażnić oko, wywoływać łzawienie i obrzęk. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny dwurzędowości rzęs.

Dwurzędność rzęs (distichiasis) to wada polegająca na obecności dodatkowego rzędu rzęs przy wewnętrznej krawędzi wolnego brzegu powieki. Zdarza się, choć niezwykle rzadko, że rzęsy rosnąc w trzech rzędach - tzw. rzęsy potrójne.

Dwurzędowość polega na tym, że z jednej cebulki włosowej wyrastają dwie rzęsy, które w obrębie jednej powieki tworzą dwa rzędy.

Dwurzędowość rzęs - przyczyny

Dwurzędowość rzęs często ma tło dziedziczne i występuje rodzinnie. Wada ta dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący.

Natomiast nabyta dwurzędowość rzęs, czyli dwurzędowość pojawiająca się już po urodzeniu związana jest z metaplazją gruczołów Meiboma i nieprawidłowym wzrostem dodatkowego rzędu rzęs w miejscu ujścia tych gruczołów.

Gruczoł Meiboma (tarczkowy) to gruczoł łojowy obecny wewnątrz tarczki powieki, w formie rzędów prostopadłych do jej wolnego brzegu. Rzędy mają żółtawe zabarwienie i mogą prześwitywać przez spojówkę po wywróceniu powieki. Łojowa wydzielina tych gruczołów ma za zadanie utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu oraz ochronę przed utratą wilgotności czy naruszeniem filmu łzowego.

Zmiany w gruczołach tarczkowych występują u osób po ciężkich oparzeniach chemicznych okolicy powiek oraz w zespole Stevensa i Johnsona.

Dwurzędowość rzęs - leczenie

Rzęsy w przypadku osób z dwurzędowością są zwykle delikatne i nie wywołują dodatkowych objawów. Czasami jednak nieprawidłowo rosnące rzęsy ocierają rogówkę, prowadzą do obrzęku spojówek, bólu gałki ocznej, odruchowej nadprodukcji łez oraz nawykowego mrużenia oczu.

Jeśli dwurzędowość rzęs zagraża zdrowiu oka, wtedy należy zgłosić się do lekarza. Nadmiar rzęs lub nieprawidłowo położone rzęsy można usunąć za pomocą epilację mechanicznej (nie jest to trwała metoda), diatermii z zastosowaniem fal radiowych powodujących wewnętrzne przegrzanie tkanki, krioepilacji, czyli mrożenia przy pomocy kriosondy kontaktowej oraz laseroterapii. W wyjątkowych przypadkach dokonuje się wycięcia niewielkiego odcinka powieki, na którym rzęsy rosną nieprawidłowo.

Ulgę przynoszą też środki nawilżające gałkę oczną i miękkie soczewki kontaktowe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, American Academy of Ophthalmology