Zamknij

Dlaczego latem trzeba nosić dobre okulary przeciwsłoneczne?

02.07.2022
Aktualizacja: 02.07.2022 22:55

Okulary przeciwsłoneczne chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, o ile zostaną prawidłowo dobrane. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Podpowiada optometrystka Sylwia Kijewska.

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?
fot. Shutterstock

Słońce jest nam niezbędne do życia, choć paradoksalnie może też wyrządzić dużo krzywdy naszemu organizmowi. W sezonie wakacyjnym wiele osób korzysta z kosmetyków z filtrem SPF, aby ochronić skórę przed szkodliwością promieni UV. Czasami jednak zapominamy, że również oczy są bardzo podatne na ich działanie.

Dlaczego trzeba chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Promienie słoneczne, które na ogół są niezauważalne, mogą uszkadzać tkanki oka, rogówkę i soczewkę, co z czasem skutkuje pogorszeniem wzroku. Jesteśmy na nie szczególnie narażeni latem, nawet w pochmurne dni, ale również zimą, zwłaszcza w słoneczne, śnieżne dni. Ale to nie jedyne zagrożenie na naszych oczu. Latem naszym oczom może również dokuczać suchość oka, nasilana przez ciepły letni wiatr, dym z grilla i częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wysuszone powietrze i wysokie temperatury powodują też nadmierne parowanie wody z filmu łzowego.

– Nie bagatelizujmy roli okularów przeciwsłonecznych. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nie tylko zapalenie spojówek. Promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić również powieki, rogówkę, soczewkę wewnątrzgałkową, a także prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie – ostrzega Sylwia Kijewska, optometrystka i ekspert firmy Hoya Lens Poland, i dodaje, że to, co się dzieje z oczami po ekspozycji na słońce, nie musi dawać objawów przez wiele lat, ale uszkodzenia wzroku w wyniku działania promieniowania UV są nieodwracalne.

Uszkodzenie wzroku na skutek braku okularów przeciwsłonecznych z filtrem może nastąpić bardzo szybko.

– Wykazano, że zmiany w rogówce na poziomie komórkowym pojawiają się już po jednym silnie słonecznym sezonie letnim bez właściwej ochrony, nawet gdy jeszcze nie powodują istotnego obniżenia ostrości wzroku czy jakości widzenia – tłumaczy dr hab. Jacek Pniewski z Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów na Wydziale Fizyki UW.

Jakie objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu wzroku promieniowaniem UV?

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że nasz wzrok został uszkodzony przez promienie słoneczne to:

Czasami następstwa bywają jednak poważniejsze niż chwilowy dyskomfort. Może pojawić się:

Okulary przeciwsłoneczne – czym się kierować w ich wyborze?

Aby ochronić oczy latem, należy dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Na co szczególnie zwrócić uwagę? Pięć najważniejszych kwestii wymienia optometrystka Sylwia Kijewska.

  1. Przed promieniowaniem ultrafioletowym najlepiej chronią okulary z filtrem UV 400, który w pełni chroni nasze oczy. Informacja o filtrze powinna być umieszczona na okularach – naklejona na soczewce, nadrukowana na oprawce czy metce.
  2. Ważny jest również odcień i poziom zabarwienia soczewek okularowych. Okulary przeciwsłoneczne mają cztery kategorie zabarwienia – od kat. 1. najdelikatniej zabarwionych, po kat. 4. bardzo mocno zabarwionych. I chociaż te do użytku codziennego można wybierać dowolnie, to jednak do jazdy samochodem są zabronione soczewki najciemniejsze – kategorii 4.
  3. Kształt oprawek również ma znaczenie, choć nie tylko ze względów estetycznych. Okulary przeciwsłoneczne mają nas nie tylko zdobić, pasując do kształtu twarzy, lecz też ściśle do niej przylegać. Nie mogą być zbyt luźne, muszą chronić nasz wzrok z każdej strony, hamując możliwie najlepiej dostęp światła także po bokach. Osoby aktywnie uprawiające sport powinny zwrócić uwagę na okulary z większą krzywizną oprawy, o większej wytrzymałości i lekkości.
  4. W przypadku okularów przeciwsłonecznych z korekcją pamiętajmy o powłoce antyrefleksyjnej UV Control. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także promieniami odbitymi od wewnętrznej powierzchni soczewek.
  5. Kupując okulary, wybierajmy produkty ze znakiem CE (Conformitée Européenne), w miejscach sprawdzonych, czyli w salonach optycznych, a nie na bazarach, sklepach, straganach czy nawet w aptekach. Symbol CE umieszczony w widocznym miejscu oznacza, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej. Znajdziemy go również na okularach sprzedawanych poza salonami optycznymi, jednak wtedy oznacza najczęściej China Export, co nie gwarantuje obecności filtrów UV.
  6. Okulary przeciwsłoneczne powinny używać także dzieci, tym bardziej że latem więcej czasu spędzają na zewnątrz. W ich przypadku należy jednak pamiętać o dodatkowej ochronie, czyli nakryciu głowy.

Pamiętaj!

Nie wszystkie ciemne okulary chronią oczy przed słońcem, choć wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. Tanie okulary, które są przyciemnione, ale nie zostały wyposażone w odpowiedni filtr UV 400, mogą zaszkodzić nam bardziej niż ich brak.

– Narząd wzroku wyposażony jest w naturalne systemy obronne. Gdy jest bardzo jasno, źrenice zwężają się, a powieki przymykają, co ma ograniczyć ilość światła docierającego do oczu. Sytuacja jest odwrotna, gdy na zewnątrz jest ciemno – zadaniem oczu jest wtedy maksymalnie poprawić widoczność, więc źrenice rozszerzają się, a powieki są zrelaksowane. Zatem w momencie, gdy zakładamy przyciemniane okulary bez filtra, do naszych oczu dochodzi więcej szkodliwych promieni – tłumaczy Monika Kyciak, optometrystka, i dodaje: – Nie wszyscy są świadomi zagrożeń dla wzroku.

Źródło: PAP/ wOkularach.pl