Zamknij

Tablet, smartfon, laptop… 6 sygnałów, że Twoje oczy potrzebują odpoczynku

Natalia Kovacs
20.08.2015 15:52

Nie od dzisiaj wiadomo, że ciągłe wpatrywanie się w ekrany naszych telefonów, tabletów i komputerów nie jest dobre dla naszych oczu. Sprawdźcie, czy to już przypadkiem nie czas na mały odpoczynek… 

Czy Twoje oczy potrzebują odpoczynku? Jak zadbać o zmęczone oczy?
fot. ---

1. Budzisz się z bólem głowy

Jeśli każdego dnia budzisz się z bólem głowy, to bardzo możliwe, że Twoje oczy są przemęczone. Występujący wtedy ból jest dość typowy: osoba, która go odczuwa ma wrażenie, że „coś znajduje się w jej głowie i wciska oczy w czaszkę”.

Taki ból jest efektem właśnie ciągłego wpatrywania się w ekrany urządzeń elektronicznych. Jeżeli nie możesz zrezygnować z używania komputera, spróbuj na początek zmniejszyć jasność swojego ekranu. Możesz też wypróbować delikatne ćwiczenie nerwów optycznych: kiedy poczujesz, że Twoje oczy są zmęczone, przerwij pracę na kilka minut i – jakkolwiek zabawnie by to nie zabrzmiało – powoli zacznij kręcić gałkami ocznymi duże koła.

2. Twoje oczy drgają

Drganie oka pojawia się wtedy, gdy oko jest zmęczone. A przyczyną takiego zmęczenia może być właśnie częste i długie skupianie wzroku na monitorze. Bardzo możliwe też, że brakuje Ci snu albo że jest on ciągle czymś zakłócany.

3. Źle śpisz

Eksperci są zgodni – jeżeli przed pójściem spać sprawdzasz pocztę, konto na Instagramie i Facebooku, zdecydowanie trudniej będzie Ci zasnąć.

Czas bezpośrednio przed pójściem spać powinien być czasem wyciszenia, dlatego telefon zamień na książkę albo na relaksującą muzykę. Od razu zauważysz różnicę!

4. Rano najpierw patrzysz na smartfona

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że tego nawyku trudno się pozbyć. Włącza się alarm w telefonie, odwracasz się, żeby go wyłączyć i kończysz sprawdzając wiadomości albo nowe powiadomienia na Facebooku.

Mamy na to sposób! Czas wybrać się do sklepu i kupić prawdziwy budzik, a telefon trzymać z daleka od łóżka. Oczy będą nam wdzięczne!

6. Wolny czas spędzasz surfując po Internecie

Wolny czas kojarzy Ci się z oglądaniem seriali i zabawnych obrazków w sieci? W takim razie czas znaleźć sobie jakieś hobby albo przynajmniej wybrać się na spacer, namalować coś, poukładać puzzle… cokolwiek.

Ekrany są teraz wszędzie. Jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o nasz wzrok, możemy naprawdę wyrządzić sobie krzywdę. My kończymy pisanie i idziemy na spacer i kubek zielonej herbaty ;)