Zamknij

Lek na demencję spowalnia rozwój jaskry. Czym jest cytykolina?

19.04.2021 11:48
Jaskra- badanie
fot. Shutterstock

Cytykolina na jaskrę? Okazuje się, że lek stosowany u chorych na demencję może spowalniać rozwój jaskry i przywracać normalny poziom sygnałów wysyłanych przez nerw wzrokowy do mózgu. Czym jest cytykolina? Sprawdź, jak działa.

Rozwój jaskry może spowalniać cytykolina. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Nowojorskim i opublikowanych w piśmie „Neurotherapeutics” wynika, że stosowana m.in. w leczeniu demencji i udaru cytykolina, może spowalniać rozwój jaskry, nie wpływając jednocześnie na poziom ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Badania prowadzone na szczurach wykazały, że przyjmowanie cytykoliny stymulowało przywrócenie normalnego poziomu sygnałów wysyłanych przez nerw wzrokowy do mózgu. U szczurów, którym przez trzy tygodnie podawano w pożywieniu cytykolinę, zaobserwowano mniejszy ubytek widzenia niż w grupie kontrolnej, a proces uszkodzeń strukturalnych tkanki nerwowej uległ spowolnieniu o 74 proc.

- Nasza analiza sugeruje, że cytykolina chroni przed jaskrą za pośrednictwem mechanizmu innego od tego, który jest standardowo wykorzystywany w leczeniu, tj. zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego poprzez zmniejszenie poziomu cieczy wodnistej. Jaskra upośledza połączenie mózgu i oka, dlatego mamy nadzieję, że nowe sposoby leczenia pomogą odbudować to połączenie – mówi de Kevin Chan, autor analizy.

Czym jest cytykolina?

Cytykolina jest naturalnie produkowana w mózgu oraz dostępna w formie leku. Chroni komórki nerwowe i jest źródłem choliny, która stanowi jeden z materiałów budulcowych neuronów. Wcześniejsze badania wskazywały, że u ludzi i gryzoni z jaskrą występuje niższy poziom choliny w mózgu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP