Zamknij

Barwa oczu może zwiększać ryzyko rozwoju wad wzroku

01.09.2020 14:00

Konkretna barwa oczu może zwiększać ryzyko wystąpienia wady wzroku. Posiadacze niektórych ''kolorów'' są bardziej narażeni na utratę sprawności widzenia. Przyczyną jest melanina, a w zasadzie ilość tego barwnika w oku. Dowiedz się, na jakie choroby narażone są osoby z jasnymi i ciemnymi oczami.

Barwa oczu a wady wzroku
fot. Shuttertsock

Istnieją zależności pomiędzy barwą oczu a wadami wzroku. Zarówno posiadacze barwy jasnej, jak i ciemnej, mogą zmagać się z chorobami pogarszającymi wzrok.

Na kolor (barwę) oczu wpływa melanina - barwnik, który determinuje również kolor skóry i włosów. Melanina rozlokowana jest w tęczówce, ale u każdego człowieka występuje w innych proporcjach i innym zagęszczeniu. To dlatego każdy człowiek ma inną barwę oczu.

Osoby o szarym, niebieskim lub zielonym kolorze oczu, mają genetycznie mało melaniny, w przeciwieństwie do osób o brązowej barwie oczu.

Szacuje się, że blisko 90 proc. osób posiada brązowy kolor oczu, 7 proc. zielony, 2 proc. szary, natomiast 1 proc. niebieski. Zabarwienie oczu jest również uzależnione od innych czynników genetycznych - jasny kolor oczu świadczy o genach recesywnych, natomiast ciemny kolor o występowaniu genów dominujących.

Barwa oczu a wady wzroku

Posiadacze ciemnej barwy wzroku są bardziej narażeni na wystąpienie jaskry oraz zaćmy - największe ryzyko jej pojawienia się istnieje u osób z brązowymi oczami.

Natomiast jasna barwa oczu dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) - przewlekłej choroby, polegającej na uszkodzeniu siatkówki, która może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet do utraty wzroku. AMD zazwyczaj występuje u osób powyżej 50. roku życia. 

Warto również wiedzieć, że melanina, a w zasadzie jej ilość odpowiada również za ryzyko występowania innych chorób. Osoby o jasnych oczach, które mają melaniny mniej, są bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka.

Źródło: zdrowie.pap.pl