Oceń
Istnieją zależności pomiędzy barwą oczu a wadami wzroku. Zarówno posiadacze barwy jasnej, jak i ciemnej, mogą zmagać się z chorobami pogarszającymi wzrok.
Na kolor (barwę) oczu wpływa melanina - barwnik, który determinuje również kolor skóry i włosów. Melanina rozlokowana jest w tęczówce, ale u każdego człowieka występuje w innych proporcjach i innym zagęszczeniu. To dlatego każdy człowiek ma inną barwę oczu.
Osoby o szarym, niebieskim lub zielonym kolorze oczu, mają genetycznie mało melaniny, w przeciwieństwie do osób o brązowej barwie oczu.
Szacuje się, że blisko 90 proc. osób posiada brązowy kolor oczu, 7 proc. zielony, 2 proc. szary, natomiast 1 proc. niebieski. Zabarwienie oczu jest również uzależnione od innych czynników genetycznych - jasny kolor oczu świadczy o genach recesywnych, natomiast ciemny kolor o występowaniu genów dominujących.
Barwa oczu a wady wzroku
Posiadacze ciemnej barwy wzroku są bardziej narażeni na wystąpienie jaskry oraz zaćmy - największe ryzyko jej pojawienia się istnieje u osób z brązowymi oczami.
Natomiast jasna barwa oczu dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) - przewlekłej choroby, polegającej na uszkodzeniu siatkówki, która może doprowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet do utraty wzroku. AMD zazwyczaj występuje u osób powyżej 50. roku życia.
Warto również wiedzieć, że melanina, a w zasadzie jej ilość odpowiada również za ryzyko występowania innych chorób. Osoby o jasnych oczach, które mają melaniny mniej, są bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka.
Źródło: zdrowie.pap.pl
Oceń artykuł