Zamknij

Astygmatyzm: obraz nieostry, zniekształcony. Na czym polega wada?

08.05.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 18:26

Astygmatyzm to często występująca wada wzroku. Szacuje się, że u nawet 40 proc. wszystkich ludzi, choć nie zawsze wymaga leczenia. Objawem astygmatyzmu jest niewyraźne widzenie (nieostre, zniekształcone), patrząc zarówno z bliska, jak i z daleka. 

Astygmatyzm powoduje niewyraźne widzenie
fot. Shutterstock

Astygmatyzm (niezborność) jest często występującą wadą, nie chorobą oczu. Cechuje się tym, że  promienie padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach są ogniskowane w różnych punktach, co powoduje, że odbierany obraz jest nieostry i zniekształcony.

Główną przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki oka. W oku zdrowym, pozbawionym wady krzywizna rogówki jest symetryczna (jak w globusie). Natomiast rogówka u astygmatyków ma niesymetryczną krzywiznę, w niektórych przypadkach można ją porównać do jaja lub piłki do rugby.

Z tego powodu układ optyczny nie ma jednego punktowego ogniska, obraz na siatkówce nie jest nigdy dobrze zogniskowany, a w uproszczeniu: promienie świetlne wpadające do oka rozpraszają się w nieprawidłowy sposób, co powoduje, że widziany obraz jest niewyraźny i nieostry.

Osoby z dużym astygmatyzmem mogą widzieć obraz bardzo zniekształcony, mogą, zamiast kwadratu, widzieć równoległobok. Im większy astygmatyzm, tym większe zniekształcenie obrazu.

Przyczyny astygmatyzmu

Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowe ukształtowanie przedniej powierzchni rogówki, rzadziej soczewki. Sporadycznie zdarza się deformacja gałki ocznej powodowana przez ucisk (np. nowotwór) lub zmiany w mięśniach gałkoruchowych (np. choroba Gravesa-Basedowa). 

Objawy astygmatyzmu

Tym, co charakteryzuje astygmatyzm, jest nieprawidłowe widzenie. Osoba z astygmatyzmem nie widzi dobrze ani z bliska, ani z daleka. Przymruża oczy, by poprawić ostrość widzenia. 

Osoba z astygmatyzmem widzi, że linie proste zakręcają, źle postrzega płaszczyzny i ma zaburzone wyczucie przestrzeni. Może również skarżyć się na bóle oczu i głowy oraz pogorszone widzenie w nocy i o zmierzchu.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm nie jest chorobą, a wadą. W jego leczeniu wykorzystuje się metody pozwalające na prawidłowe widzenie, w tym okulary i soczewki.

Wadę koryguje się soczewkami cylindrycznymi, które ogniskują światło w dwóch różnych punktach. Stosuje się również soczewki sferocylindryczne, które załamują światło w obu głównych południkach, ale z różną mocą. Astygmatyzm można również leczyć operacyjnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl