Zamknij

Ta wada wzroku powoduje zmęczenie i bóle głowy. 8 objawów prezbiopii

24.11.2022
Aktualizacja: 12.12.2022 13:53

Tej wady wzroku nie da się uniknąć, ale można i trzeba sobie z nią radzić. Lepiej nie bagatelizować objawów, bo brak reakcji zdecydowanie pogarsza jakość życia, dając nieprzyjemne dolegliwości. Wystarczy wizyta u optometrysty lub okulisty i dobranie odpowiednich okularów. Jak rozpoznać u siebie prezbiopię, która jest też nazywana starczowzrocznością?

Pierwsze objawy prezbiopii
fot. Shutterstock
 1. Kiedy pojawia się prezbiopia?
 2. Jakie są objawy prezbiopii?
 3. Czy prezbiopię można wyleczyć?

Prezbiopia, nosząca po polsku niezbyt wdzięczną nazwę: starczowzroczność, to proces zupełnie naturalny. Pojawia się z wiekiem, powodując nieostre widzenie. Powodem są zmiany w elastyczności soczewki oka. Choć temu wystąpieniu prezbiopii nie da się zapobiec, to są skuteczne sposoby radzenia sobie z taką wadą wzroku. Może ją zdiagnozować optometrysta, a w korekcji wzroku pomoże optyk.

Kiedy pojawia się prezbiopia?

Jeśli z upływem czasu czytanie, praca przed komputerem i oglądanie rzeczy z bliskich odległości zaczynają sprawiać problem, bo litery zdają się być nieco mniejsze i nieostre, to można podejrzewać prezbiopię. Jest to proces zupełnie naturalny, który wraz z wiekiem dotyka wszystkich ludzi. Niezależnie od wcześniej zdiagnozowanych wad, wzrok człowieka zaczyna pogarszać się zwykle około 40-45. roku życia.

– Pogorszenie widzenia przedmiotów z bliska powstaje poprzez zmiany w obrębie soczewki wewnątrzgałkowej odpowiadającej za akomodację naszych oczu, co uwidacznia się wraz z wiekiem. Soczewka ta traci swoją elastyczność i tym samym zdolności do zmiany kształtu, a w efekcie do zmiany mocy optycznej soczewki w zależności od odległości obserwowanego obiektu – tłumaczy Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspert firmy Hoya Lens Poland. – Mówiąc w uproszczeniu, ogranicza to możliwość zmiany ostrości obrazu w zależności od odległości patrzenia. Dodatkowo, wraz z biegiem lat pogarsza się głębia ostrości. Prezbiopia najwcześniej jest odczuwalna u dalekowidzów, natomiast osoby krótkowzroczne mogą odczuwać jej objawy nieco później – wyjaśnia specjalistka.

Jakie są objawy starczowzroczności?

Pierwsze symptomy prezbiopii mogą zauważyć już czterdziestolatkowie. Na początku są one subtelne, czujność powinny wzbudzić jednak zmiany w codziennym zachowaniu – to wtedy warto rozważyć wizytę u specjalisty. Do objawów starczowzroczności należą:

 1. problemy z wysłaniem wiadomości SMS, przeczytaniem drobnego tekstu (np. na etykietach) i innych treści, które znajdują się w małej odległości od oczu
 2. trudności z długim czytaniem, o ile w ogóle jest ono możliwe
 3. oddalanie od siebie książki czy telefonu, żeby lepiej widzieć tekst
 4. rozmazywanie się obiektów będące na dalszym planie po dłuższym czytaniu
 5. potrzeba lepszego oświetlenia (częste kupowanie żarówek o większej mocy)
 6. brak ostrości widzenia
 7. ból oczu, głowy
 8. podwójny obraz.

– Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy problemów ze wzrokiem, powinniśmy udać się do optometrysty, a także skorzystać z pomocy optyka. Wybór właściwego specjalisty jest bardzo ważny, ponieważ nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane soczewki okularowe nie zagwarantują nam dobrego widzenia, jeżeli korekcja wzroku zostanie dobrana nieprecyzyjnie – ostrzega Sylwia Kijowska. – Zdecydowanie nie należy kupować okularów na własną rękę, w drogerii czy aptece. Kupno gotowych okularów nie pomoże rozwiązać problemu z widzeniem – podsumowuje optometrystka.

Na dłuższą metę prezbiopia utrudnia wykonywanie codziennych czynności, przeszkadza w pracy i jest uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Zamazany obraz powoduje, że trzeba odsuwać od oczu czytaną książkę, gazetę czy telefon w trakcie wybierania numeru. Mogą wystąpić objawy zmęczenia wzroku, takie jak ból i napięcie oczu, które zazwyczaj stają się bardziej dokuczliwe przy słabym oświetleniu. Często pojawiają się też bóle karku, głowy oraz zmęczenie.

Czy prezbiopię można wyleczyć?

Starczowzroczności nie da się zapobiec ani uniknąć. Z powodzeniem można jednak zniwelować jej objawy poprzez odpowiednią korekcję. Najpopularniejszą metodą korekcji prezbiopii są tak zwane „okulary do czytania”. Mało komfortowa może się jednak okazać konieczność ciągłej ich zmiany na te do dali, a potem znów do bliży. Optycy polecają okulary progresywne, które są nowoczesne i bardzo uniwersalne – nie mają już nic wspólnego z ciężkimi nieestetycznymi okularami z dwiema widocznymi soczewkami. Okulary z soczewkami progresywnymi można stosować niemal przy każdej wadzie wzroku, ponieważ soczewki można dokładnie dopasować do potrzeb każdej osoby z wadą wzroku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: K. Patel, E. Petry, N. Lighthizer, Presbyopia by the Numbers: Who Is Affected by It?, Presbyopia Physician, Volume: 2, Issue: June 2022, page(s): 24-26