Oceń
Oko o bardzo wrażliwy narząd, który reaguje na wszystkie stanu chorobowe, z jakimi zmaga się organizm. To właśnie w oczach znajdują się zakończenia nerwowe połączone z każdym organem wewnętrznym. Możemy to zauważyć nawet podczas przeziębienia, kiedy oczy stają zaczerwienione i spuchnięte. Jednak wygląd oczu zdradza również poważniejsze schorzenia. Można je zdiagnozować podczas specjalnego badania irydologicznego.
Irydodiagnostyka to nieinwazyjne badanie polegające na dokładnej ocenie wyglądu tęczówki oka. Irydolog bada oczy poprzez ich szczegółową obserwację. W ten sposób sporządza mapę tęczówki oka, z dokładnym opisem zmian, które w niej wystąpiły. Badanie irydologiczne umożliwia wstępną diagnozę u pacjenta i traktuje się jako pomoc w dalszym procesie diagnozowania. Irydodiagnostyka nie ujawnia wszystkich informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, dlatego zawsze należy przeprowadzić inne badania zalecone przez lekarza.
Jakie schorzenia widoczne są w oczach? To na przykład:
Cukrzyca
Niezdiagnozowana cukrzyca prowadzi do retinopatii cukrzycowej, powodującej problemy z widzeniem. Retinopatia cukrzycowa to jedno z groźniejszych powikłań cukrzycy. W początkowym stadium retinopatia cukrzycowa nie daje żadnych objawów. Niestety, nieleczona może prowadzić do ślepoty. W przebiegu retinopatii cukrzycowej dochodzi do zmian widocznych na dnie oka. W oku pojawiają się mikrotętniaki i wybroczyny. O cukrzycy może świadczyć również pojawienie się małej kropki w oku – świadczy ona o słabym krążeniu krwi w mózgu.
Choroby tarczycy
Problemy z oczami mogą pojawiać się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Przykładem jest autoimmunologiczna choroba Gravesa-Basedowa pojawiająca się przy nadczynności tarczycy. W przebiegu choroby dochodzi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego i włóknienia pozagałkowego. Chory może odczuwać suchość i ból oka, natomiast powieki stają się czerwone i spuchnięte. U pacjenta zmagającego się z chorobą Gravesa-Basedowa może dojść do wytrzeszczu oczu.
Choroby tarczycy prowadzą również do rozregulowania gospodarki hormonalnej, co negatywnie wpływa na skład filmu łzowego, powodując suchość oka. Osoby z zaburzeniami tarczycy mają także problemy ze zbyt częstym mruganiem.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się po zwężeniu tętniczek siatkówki oraz wybroczynach na powierzchni gałki ocznej. Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do retinopatii nadciśnieniowej. Schorzenie to powoduje obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Zaburzenia pracy nerek
Choroby nerek można odczytać po zniekształceniu źrenicy. Jeżeli jest ona odsunięta w głąb oka, a przy tym spłaszczona, może to świadczyć o pogorszeniu pracy nerek. W takim przypadku na powiekach mogą pojawić się żółtawe plamki, a pod oczami rozległe sińce.
Nowotwór
W przypadku chorób nowotworowych lub stanu przed nowotworowego dochodzi do powstawania tzw. zatok na tęczówce. Zatoki w kształcie drabinki mogą świadczyć o nowotworach. Zatokom mogą towarzyszyć zaburzenia widzenia, wytrzeszcz oraz zmiana rozmiaru źrenicy.
Chora wątroba
Żółtawe plamki na powierzchni gałki ocznej są związane z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi (żółty barwnik będący końcowym produktem przemiany hemoglobiny. Żółty barwnik w oku pojawia się przy takich schorzeniach, jak wirusowe zapalenie wątroby, marskość czy uszkodzenie wątroby w konsekwencji zażywania leków.
Źródło: doz.pl, stronazdrowia.pl
Oceń artykuł