Zamknij

Pierwsze objawy raka jajnika. To znaki ostrzegawcze

22.11.2022
Aktualizacja: 23.11.2022 11:15

Rak jajnika to podstępny nowotwór, który długo rozwija się w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Te, gdy się pojawią, są zwykle mylone z dolegliwościami żołądkowymi lub tłumaczone nieodpowiednią dietą, stylem życia. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy raka jajnika i jak wykryć ten nowotwór.

Rak jajnika powiększony brzuch
fot. Shutterstock

Rak jajnika rozwija się szybko i często zajmuje okoliczne narządy. Przez długi czas może nie dawać objawów, a te, gdy się pojawią, mają zazwyczaj charakter nieswoisty. Symptomy towarzyszące temu schorzeniu są przez kobiety często utożsamiane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nie jajników. 

Raka jajnika można skutecznie leczyć, ale liczy się czas. Im wcześniej wykryty, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wczesne wykrycie raka w I lub II stadium choroby, czyli w okresie, gdy rak ograniczony jest tylko do miednicy mniejszej, daje szanse na całkowite wyleczenie nawet w przypadku 75 proc. kobiet. 

Pierwsze objawy raka jajnika. Jak wcześniej wykryć raka?

Wczesna postać raka jajnika rzadko daje dolegliwości. Nowotwór długo rozwija się w ukryciu, a występowanie wyraźnych objawów świadczy niestety o zaawansowaniu choroby. Jednak u większości chorych ponad rok przed rozpoznaniem nowotworu obserwuje się niespecyficzne objawy dyspeptyczne. Objawy te są często mylone z zatruciem pokarmowym, chorobami żołądka, czy skutkami nieodpowiedniej diety, najczęściej obejmują: uczucie pełności w brzuchu, wzdęcia, powiększony obwód brzucha, biegunki i zaparcia.

W miarę rozwoju choroby mogą jednak pojawić się objawy:

  • ucisk lub ból w okolicy jamy brzusznej, miednicy, pleców lub nóg,
  • opuchnięcie podbrzusza,
  • uczucie ciągłego silnego zmęczenia,
  • nietypowe krwawienie z pochwy (obfite miesiączki lub krwawienia po menopauzie),
  • płytki oddech,
  • zaburzenia w oddawaniu moczu, częste parcie na mocz.

Diagnostyka raka jajnika. Jakie badania wykonać?

Podejrzenie raka jajnika powinno skłonić do wizyty u lekarza ginekologa. Lekarz przeprowadza badanie - może naciskać na podbrzusze, aby sprawdzić je pod względem obecności guza lub nagromadzenia płynu (wodobrzusze), wykonuje też badanie ginekologiczne przez pochwę lub odbyt. Inne badania, jakie należy wykonać to badanie krwi z oznaczeniem markera CA-125, który jest substancją wytwarzaną przez komórki raka jajnika, ale również przez niektóre prawidłowe tkanki. Podstawą diagnostyki jest także USG przezpochwowe. Jeśli ostanie wykryty guz, wykonuje się dodatkowo biopsję i pobiera materiał do badania histopatologicznego. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.