Zamknij

Pierwsza szczepionka na glejaka. Pacjent żyje już 7 lat

18.11.2022 12:11

Pierwsza szczepionka na glejaka właśnie przeszła testy kliniczne. Zdaniem lekarzy efekty są "zdumiewające".

Szczepionka na glejaka
fot. Shutterstock

Glejak wielopostaciowy to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych. Średnia długość życia po usłyszeniu diagnozy to zaledwie 12-18 miesięcy. W końcu pojawiła się szansa na długo wyczekiwany przełom medyczny.

Szczepionka na glejaka DCVax

DCVax to szczepionka na glejaka opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów, zrzeszonych przez amerykańską firmę Northwest Biotherapeutics. Zakończono właśnie III fazę badań klinicznych, ostatnią przed dopuszczeniem preparatu do obrotu. Oznacza to, że przyszły lek pomyślnie przeszedł testy bezpieczeństwa i skuteczności.

Lekarze twierdzą, że wyniki są "zdumiewające". Jeden z 331 pacjentów przeżył ponad 8 lat po otrzymaniu szczepionki, natomiast drugi od 7 lat wciąż żyje w Anglii. Ogółem w grupie, która otrzymała DCVax, 13% osób przeżyło co najmniej pięć lat po postawieniu diagnozy, podczas gdy w grupie kontrolnej było to tylko 5,7%. Wyniki opublikowano w JAMA Oncology.

- Wyniki trzeciej fazy badania dają nową nadzieję pacjentom walczącym z glejakiem - powiedział prof. Keyoumars Ashkan, neurochirurg ze szpitala King's College w Londynie, koordynator badania na Europę. Podkreślił też, że szczepionka przedłuża życie pacjentom z gorszymi rokowaniami: nieoperacyjnym i osobom starszym.

"Jeśli szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu, będzie pierwszą nową terapią od 17 lat dla nowo zdiagnozowanych pacjentów z glejakiem i pierwszą od 27 lat dla osób z nawrotem choroby" - pisze "Guardian".

Źródło: "Association of Autologous Tumor Lysate-Loaded Dendritic Cell Vaccination With Extension of Survival Among Patients With Newly Diagnosed and Recurrent Glioblastoma" Linda M. Liau, Keyoumars Ashkan, Steven Brem i in., JAMA Oncology 2022

loader