Zamknij

Objawy raka pochwy można pomylić z chorobą weneryczną. Nie przegap ich

25.01.2023
Aktualizacja: 25.01.2023 14:12

Objawy raka pochwy mogą początkowo przypominać objawy choroby wenerycznej lub infekcję grzybiczą. Z tego powodu pierwsze symptomy raka tego narządu są często lekceważone. Choć rak pochwy należy do rzadkich nowotworów, to jego przebieg może być drastyczny. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.

Rak pochwy objawy
fot. Shutterstock
 1. Objawy raka pochwy. To sygnały alarmowe
 2. Rozpoznanie raka pochwy. Te badania należy wykonać

Rak pochwy występuje bardzo rzadko. W Polsce rejestruje się rocznie kilkadziesiąt zachorowań na nowotwory pierwotne pochwy. Ryzyko zachorowania zwiększają choroby przenoszone drogą płciową, przewlekłe stany zapalne i wypadanie narządów miednicy mniejszej, napromienianie, przebyta histerektomia, a także infekcja typem onkogennym HPV. Większość przypadków raka pochwy wykrywanych jest u kobiet dojrzałych po 50. roku życia.

Objawy raka pochwy. To sygnały alarmowe

Objawy raka pochwy są niecharakterystyczne. We wczesnym stadium choroby mogą przypominać infekcję pochwy lub chorobę weneryczną. Szczególnie mylące są upławy i towarzyszący im nieprzyjemny zapach - te objawy kojarzone są najczęściej z infekcją intymną. Objawem, który powinien zaalarmować, jest krwawienie z pochwy. Plamienie i krwawienie występujące po menopauzie, niezwiązane z miesiączką, pojawiające się po stosunku to sygnał alarmowy, którego nie wolno lekceważyć.

 • cuchnące ropne lub krwiste upławy;
 • krwawienia po stosunkach płciowych;
 • krwawienie pomenopauzalne;
 • zaburzenia oddawania moczu związane z naciekaniem cewki moczowej;
 • bolesne wypróżnienia;
 • uczucie parcia na stolec.

Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo wczesne wykrycie raka umożliwia skutecznie leczenie choroby. Rokowania raka pochwy w I stadium zaawansowania są bardzo dobre. 5-letnie przeżycia wynoszą 100%. Najgorzej rokujący jest zaawansowany rak pochwy w stadium III i IV.

Rozpoznanie raka pochwy. Te badania należy wykonać

Występowanie nieprzyjemnych, nienaturalnych objawów powinno skłonić do pilnej wizyty u lekarza ginekologa. Rozpoznanie raka pochwy ustala się, gdy guz stwierdzony w pochwie jest ograniczony wyłącznie do tej lokalizacji. Należy przeprowadzić dokładną diagnostykę w celu wykluczenia innego ogniska pierwotnego, gdyż około 80% nowotworów pochwy to przerzuty.

Należy wykonać:

 • pełne badanie lekarskie;
 • pełne badanie ginekologiczne (per vaginam i per rectum, badanie cytologiczne);
 • kolposkopię w przypadku nieprawidłowej cytologii;
 • pobranie wycinka ze zmiany;
 • diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy (w przypadku gruczolakoraka) w celu wykluczenia pierwotnego ogniska choroby w endometrium.

Plan leczenia opracowywany jest indywidualnie na podstawie rozpoznania (typ raka), zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny i radioterapia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Nowotwory kobiecego układu płciowego - Jan Kornafel, Radosław Mądry, Mariusz Bidziński, Jan Bręborowicz, Krzysztof Gawrychowski, Aleksandra Łacko, Andrzej Roszak, Małgorzata Tacikowska. Zalecenia PTOK, tom 1 "Nowotwory kobiecego układu płciowego".