Zamknij

Jak żyć długo i uniknąć raka? Przypominamy 4 najważniejsze nawyki

17.11.2022
Aktualizacja: 17.11.2022 10:56

W 2019 roku do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o niemal 171,2 tys. nowych zachorowaniach na nowotwory i 100,3 tys. zgonach z ich powodu. Niektórych zachorowań można uniknąć, stosując odpowiednie zasady profilaktyki. Lekarze zwracają uwagę zwłaszcza na 4 z nich. 

Jak chronić się przed rakiem? 4 ważne zasady
fot. Shutterstock
  1. Dbaj o dietę i ruch
  2. Nie bój się badań kontrolnych
  3. Odstaw używki
  4. Ogranicz ekspozycję na czynniki rakotwórcze

Prowadzenie zdrowego trybu życia to najlepszy sposób, by chronić się przed wieloma schorzeniami, w tym nowotworami. Chociaż nie jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczyny, która powoduje raka u konkretnego pacjenta, wiadomo, że na rozwój choroby wpływa wiele czynników jednocześnie. Które z nich są najgroźniejsze? W serwisie Eatthis.com zebrano najważniejsze medyczne wskazówki dotyczące profilaktyki raka. Warto wdrożyć je jak najszybciej:

Dbaj o dietę i ruch

Istnieją modyfikowalne czynniki ryzyka, które pomagają zapobiegać rakowi piersi. Dr Melissa Torrey,  dyrektor Programu “Breast Cancer Program Redlands Community”, która od lat zajmuje się profilaktyką raka piersi, wskazuje, że w przypadku kobiet po menopauzie najbardziej niebezpieczna jest otyłość. Dlatego kobiety po 50 roku życia szczególnie powinny dbać o odpowiednią dietę. Najlepsze będą składniki niskotłuszczowe, takie jak owoce, warzywa, zboża. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna może zapewnić niewielką ochronę przed rakiem piersi czy rakiem okrężnicy.

Dieta chroniąca przed rakiem powinna zawierać jak największe ilości przeciwutleniaczy, które usuwają i odwracają szkodliwe działanie wolnych rodników.

Nie bój się badań kontrolnych

To, że czujesz się dobrze, nie oznacza, że jesteś zdrowy. W pewnym wieku warto raz na jakiś czas wykonać podstawowe badania. Badania profilaktyczne, takie jak morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi, ogólne badanie moczu, a także lipidogram, należy wykonać raz w roku. Raz na jakiś czas powinniśmy zrobić RTG klatki piersiowej (w przypadku palaczy i osób, w których rodzinie występowały przypadki raka płuc – raz w roku). Niektórzy z nas omijają lekarzy ze strachu. Boimy się, że jeśli badania wykryją zmiany w organizmie, będzie to wyrok. Jest przeciwnie: wcześniejsza diagnoza daje szanse na długie życie.

Badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie w przypadku raka piersi. Pierwsze badanie mammograficzne powinno być wykonane po ukończeniu 40 lat. Następnie należy je powtarzać przynajmniej co dwa lata.

Odstaw używki

Choć wiedza ta jest powszechnie znana, papierosy i alkohol nadal są jedną z najczęstszych przyczyn raka. Palenie odpowiada aż za jedną trzecią nowotworowych zgonów. Najgorsze jest połączenie alkoholu i papierosów (najczęstsze konsekwencje to rak gardła, jamy ustnej, żołądka, wątroby). Regularne picie alkoholu i palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet.

Ogranicz ekspozycję na czynniki rakotwórcze

W środowisku, w którym codziennie przebywamy, jest wiele szkodliwych substancji, które uszkadzają DNA i przyczyniają się do rozwoju nowotworu. Środowiskowe czynniki rakotwórcze obejmują światło słoneczne, dym tytoniowy, azbest, radon i zanieczyszczenie powietrza. Wiele z tych czynników rakotwórczych jest obecnych w naszym codziennym życiu i unikanie narażenia na nie może być trudne. Możemy jednak podjąć pewne kroki, dzięki którym ograniczymy kontakt z nimi.  Latem warto unikać nadmiernego opalania: stosujmy filtry i inne zabezpieczenia. Pamiętajmy, że bierne palenie jest bardzo szkodliwe dla organizmu. Dym „z drugiej ręki” jest częstą przyczyną raka płuc u osób, które nigdy nie paliły!

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: „Europe's Beating Cancer Plan, Communication from the commission to the European”, health.ec.europa.eu", [dostęp 17.11.2022]