Zamknij

Chemioterpia może wpływać na zdrowie kilku pokoleń. W jaki sposób?

01.12.2022 10:08

Ifosfamid, powszechnie stosowany w leczeniu chorób nowotworowych może szkodzić nie tylko pacjentom, którzy dzięki niemu przeżyli, ale także ich dzieciom i wnukom – informuje pismo „iScience”.

Jak chemioterapia wpływa na przyszłe pokolenia? Zaskakujące badanie
fot. Shutterstock
  1. Ryzyko chorób dotyczy nawet trzeciego pokolenia potomstwa chorego
  2. Nowotwór a planowanie rodziny

Chociaż chemia jest jedynym skutecznym sposobem leczenia raka, zabija również zdrowe komórki i wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Z wypadaniem włosów, biegunką, osłabieniem, wysypką i innymi dolegliwościami pacjenci mogą zmagać się nawet przez kilka miesięcy. Niestety, konsekwencje chemioterapii dotyczą też najbliższej rodziny chorego. Jak informuje pismo Science, chemioterapia zwiększa podatność przyszłych pokoleń na wiele chorób. Wykazało to badanie przeprowadzone na szczurach.

Ryzyko chorób dotyczy nawet trzeciego pokolenia potomstwa chorego

Naukowcy z Washington State University (WSU) podawali dojrzewającym samcom szczurów ifosamid. To substancja stosowana powszechnie w leczeniu chorób nowotworowych. Chemioterapeutyk zabija komórki nowotworowe, jednak ma wiele skutków ubocznych, wpływa również na układ rozrodczy. Szczury, którym podano lekarstwo miały potomstwo i wnuki bardziej skłonne do chorób nerek i jąder, później dojrzewały płciowo i miały nienormalnie niski poziom lęku, co wskazuje na obniżoną zdolność oceny ryzyka.

Leczenie, któremu poddane były gryzonie, miało naśladować metody terapii, jakie wykorzystuje się w przypadku nastoletnich pacjentów z rakiem. Nowa praca jest jedną z pierwszych wskazujących, że podatność ta może być przekazywana trzeciemu pokoleniu potomstwa.– Odkrycia sugerują, że jeśli pacjent otrzymuje chemioterapię, a następnie ma dzieci, jego wnuki, a nawet prawnuki mogą mieć zwiększoną podatność na choroby z powodu narażenia ich przodków na chemioterapię – powiedział Michael Skinner, biolog z WSU.

Skinner podkreślił, że wyniki badań nie powinny zniechęcać pacjentów onkologicznych do chemioterapii, ponieważ może ona być bardzo skuteczna.

Nowotwór a planowanie rodziny

Autorzy odkrycia zalecają, aby pacjenci z rakiem, którzy po zakończeniu leczenia planują mieć dzieci, podjęli środki ostrożności, takie jak stosowanie kriokonserwacji w celu zamrożenia nasienia komórek jajowych przed chemioterapią. Naukowcy, po przeanalizowaniu epigenomów szczurów które są niezależne od sekwencji DNA, ale wpływają na ekspresję genów, wskazują, że narażenie na substancje toksyczne, szczególnie podczas rozwoju, może powodować poważne zmiany epigenetyczne. Mogą być one przekazywane przez plemniki i komórki jajowe nawet do wnucząt.

Chcąc wyjaśnić, jak ifosfamid wpływa na ludzi, Michael  Skinner i współpracownicy z Seattle Children's Research Institute pracują obecnie z byłymi nastoletnimi pacjentami z chorobami nowotworowymi, aby dowiedzieć się więcej o wpływie przebycia chemioterapii na płodność i podatność na choroby w późniejszym życiu.

Dzięki lepszej wiedzy na temat zmian epigenetycznych spowodowanych chemioterapią, możliwe będzie podjęcie odpowiedniego leczenia, zanim rozwiną się poważne chorób.

Źródło: R. P.Thompson, D.Beck, E. Nilsson, M.Ben Maamar,M. Shnorhavorian, M. K. Skinner, Examination of generational impacts of adolescent chemotherapy: Ifosfamide and potential for epigenetic transgenerational inheritance, iScience 25,105570, December 22, 20, doi.org/10.1016/j.isci.2022.10557 [dostęp 1.12.2022]