Zamknij

Zmodyfikowany wirus opryszczki wyleczy raka? Uzdrowiony Polak przekonuje: to cud

28.09.2022
Aktualizacja: 28.09.2022 12:00

Według brytyjskich naukowców, w walce z rakiem, nawet w bardzo zaawansowanym stadium, pomóc może genetycznie zmodyfikowany wirus opryszczki. Potwierdziły to pierwsze badania, w których wziął udział Polak. Były pacjent, Krzysztof Wojtkowski, opowiedział swoją niezwykłą historię w wywiadzie dla BBC. 

Zmodyfikowany wirus opryszczki wyleczy raka. Ważne odkrycie
fot. Shutterstock

W przyszłości skuteczniejsze leczenie raka będzie możliwe dzięki wykorzystaniu powszechnego wirusa? Jak twierdzą brytyjscy naukowcy, zmodyfikowany wirus opryszczki nazwany RP2 wstrzykiwany bezpośrednio w guza, namnaża się wewnątrz komórek nowotworowych i rozsadza je od środka. Zmodyfikowany wirus opryszczki ma jeszcze dodatkowe działanie:  wzmacnia układ odpornościowy i odblokowuje naturalny mechanizm zwalczania choroby. Nowa metoda wymaga dalszych badań, jednak pierwsze testy są obiecujące.

39-letni Polak przetestował przełomową terapię. Na czym polegało badanie?

Krzysztof Wojtkowski, Polak mieszkający w Londynie pięć lat temu usłyszał druzgocącą diagnozę: okazało się, że ma raka ślinianki (ten typ raka zaliczany jest do nowotworów głowy i szyi). Dwa lata temu mężczyźnie zaproponowano  udział w pierwszej fazie badań prowadzonych przez Institute for Cancer Research przy Royal Marsden NHS Foundation Trust. Razem z nim, ten sposób leczenia wypróbowało 38 innych pacjentów. Większość uczestników otrzymała RP2 w połączeniu ze standardowym lekiem immunoterapeutycznym. Część z nich przyjęła samego wirusa. W grupie wspomaganej lekiem u 7 na 30 pacjentów doszło do zmniejszenia raka bądź zahamowania jego rozwoju. W przypadku leczenia samym RP2, aż połowa pacjentów zauważyła wyraźne efekty.

– Dostawałem zastrzyki co dwa tygodnie. W ciągu pięciu tygodni udało się całkowicie powstrzymać mój nowotwór. Od dwóch lat jestem wolny od raka – tłumaczy były pacjent.

Krzystof Wojtkowski
fot. Youtube

– To niewielkie badanie, ale wstępne ustalenia są obiecujące. Mam wielką nadzieję, że w miarę rozszerzania się tych badań zobaczymy, że pacjenci będą nadal odnosić korzyści prof. Kristian Helin, Dyrektor generalny London Research Institute.

Jak podają badacze, guzy nowotworowe zmniejszyły się u trzech z dziewięciu pacjentów, którym podano zastrzyk RP2 (wśród nich był pan Krzysztof). Skutki uboczne zgłaszane przez uczestników badania były łagodne i występowały sporadycznie (najczęściej było to zmęczenie, brak sił). Naukowcy podkreślają, że rzadko zdarza się, aby wstępne badania były tak jednoznaczne. Najnowsze odkrycie może być rewolucyjne, jeśli chodzi o leczenie nowotworów.

Źródło: bbc.com