Zamknij

Nawet lekko zabarwiony na czerwono mocz może być objawem tego raka

30.05.2022
Aktualizacja: 30.05.2022 09:10
Zaczerwiony na czerwono mocz to objaw raka
fot. Shutterstock

Masz lekko zabarwiony na czerwono mocz? Idź do lekarza. To może być wczesny objaw raka pęcherza moczowego lub układu moczowego.

Nawet nieznacznie zabarwiony na czerwono mocz powinien być dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym – ostrzega dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolożka ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie, specjalizująca się w nowotworach układu moczowego, i dodaje: – Nawet jedna kropla krwi w moczu może być wczesnym objawem rozwijającego się raka pęcherza lub dróg moczowych.

Dlatego nie należy tego objawu ignorować, tylko jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Krwiomocz objawia się czerwonym lub różowym zabarwienie moczu.

Nie bagatelizujmy krwiomoczu, nawet jeśli już minął.

dr n. med. Iwona Skoneczna

Według danych Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC) rak pęcherza moczowego co roku rozpoznawany jest u ponad 570 tys. osób na świecie, a 1,7 miliona osób zmaga się z tą chorobą. Jest to dziesiąta najczęstsza choroba nowotworowa i trzynasta przyczyna śmierci z powodu raka. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w naszym kraju, co roku raka pęcherza diagnozuje się około 8 tys. osób, a około 4 tys. pacjentów umiera.

Jakie mogą być inne objawy raka pęcherza moczowego?

Oprócz krwiomoczu zaniepokoić powinny nas inne objawy raka pęcherza moczowego, takie jak:

Jakie są typy nowotworów pęcherza moczowego?

Specjaliści wyjaśniają, że nowotwory pęcherza moczowego dzieli się na dwie grupy:

  • nowotwory nienaciekające błony mięśniowej pęcherza (czyli takie, które znajdują się na powierzchni pęcherza),
  • nowotwory naciekające błonę mięśniową (czyli takie, które wrastają w głąb pęcherza).

Od tego, z którym nowotworem mamy do czynienia, zależy sposób leczenia i rokowania.

Jak się leczy raka pęcherza moczowego?

W przypadku raków pęcherza nienaciekających mięśniówki rokowanie jest dobre. Podstawowym leczeniem jest elektroresekcja, czyli zabieg usunięcia guza z pęcherza moczowego, niekiedy połączona z leczeniem za pomocą wlewów dopęcherzowych, jeśli lekarz oceni, że ryzyko nawrotu choroby jest duże. Leczeniem raków nienaciekających mięśniówki pęcherza zajmują się urolodzy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowotworów naciekających mięśniówkę, gdyż jest to choroba o znacznie większym potencjale złośliwości i większym potencjale do tworzenia przerzutów odległych. W takim przypadku należy przeprowadzić operację usunięcia pęcherza wraz z przylegającymi narządami, czyli u mężczyzn wraz z prostatą, a u kobiet wraz z częścią narządu rodnego.

Operacja ta, nazywana radykalną cystektomią, jest dużym, okaleczającym zabiegiem, w trakcie którego konieczne jest wykonanie urostomii. Po operacji nie jest bowiem możliwe oddawanie moczu w naturalny sposób, lecz spływa on do specjalnego woreczka przyklejanego do skóry.

– Niestety nowotwór, który wrasta w ścianę pęcherza moczowego, ma także tendencję do wrastania do naczyń krwionośnych, co oznacza, że dosyć łatwo daje przerzuty. Dlatego jeszcze przed operacją cystektomii lub zaraz po niej, pacjent powinien otrzymać okołooperacyjną chemioterapię lub immunoterapię. Jest to leczenie, którego celem jest wyeliminowanie mikroprzerzutów i tym samym poprawa odległych rokowań pacjentów – tłumaczy prof. Jakub Kucharz z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Jakie są możliwości leczenia, gdy rak pęcherza został rozpoznany dopiero w stadium przerzutowym lub rozwinął się do takiego stadium? Zdaniem onkologów tacy pacjenci leczeni są chemioterapią, której rodzaj jest uzależniony od stanu ogólnego chorego, jego sprawności, wydolności nerek i obecności chorób współistniejących. Dla chorych niekwalifikujących się do chemioterapii dostępne są także metody terapii, jednak ich skuteczność ze względu na zaawansowanie choroby jest ograniczona.

Jakie są najczęstsze przyczyny raka pęcherza moczowego?

Aż połowa przypadków zachorowań na raka pęcherza jest skutkiem palenia tytoniu, a jedna trzecia to skutek zawodowej ekspozycji na różne szkodliwe substancje chemiczne. Oznacza to, że można znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza, nie paląc i unikając narażenia na toksyczne chemikalia.

Ryzyko zachorowania na raka pęcherza zwiększają przewlekłe procesy zapalne w obrębie pęcherza, niektóre leki, w tym również te stosowane w onkologii, oraz zabiegi radioterapii w okolicy miednicy. Dlatego pacjenci leczeni z powodu raka stercza lub raka odbytnicy powinni mieć wykonywane regularne badania kontrolne w kierunku raka pęcherza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Zbigniew Wojtasiński