Zamknij

Wznowa raka, czyli nawrót choroby nowotworowej: jakie są przyczyny?

26.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:09

Nie zawsze zakończenie leczenia onkologicznego oznacza koniec raka. Niestety u niektórych osób po jakimś czasie, nawet po wielu latach, dochodzi do wznowy nowotworu - w tym samym lub innym miejscu w organizmie. Dowiedz się, jakie są przyczyny wznowy raka.  

Wznowa raka (nawrót choroby nowotworowej)
fot. Shutterstock

Wznowa raka, czyli nawrót choroby nowotworowej może wystąpić po tygodniach, miesiącach, a nawet długich latach od zakończonego leczenia.  

O nawrocie choroby nowotworowej mówi się wtedy, gdy u pacjenta, który był w remisji (bez objawów choroby nowotworowej), ponownie pojawia się nowotwór.

Ze względu na tendencję do nawrotów, wielu specjalistów mówi o chorobie nowotworowej, jako o chorobie przewlekłej.

Wznowa raka: przyczyny

Nowotwór nawraca, gdy nie wszystkie komórki nowotworowe zostały zniszczone lub usunięte podczas leczenia.  

Niestety, zdarza się, że leczenie przetrwa tak mała ilość komórek rakowych, że wykrycie ich w trakcie badań kontrolnych jest niemal niemożliwe. Wznowę wykrywa się wtedy, gdy nowotwór zrobi się większy i spowoduje obecność objawów klinicznych, a to zwykle następuje po dłuższym czasie, nawet po wielu latach.

Wznowę raka dzieli się na:

  • wznowę lokalną, czyli miejscową, gdy choroba nawraca w miejscu swojego pierwotnego wystąpienia;
  • wznowę odległą, gdy choroba pojawia się w różnych miejscach całego organizmu;
  • nawrót regionalny, gdy nowotwór wnika w tkankę lub węzły chłonne w pobliżu pierwotnego miejsca wystąpienia.

Miejscowa wznowa raka spowodowana jest naciekaniem przez nowotwór okolicznych tkanek. Czasami są to zaledwie delikatne wypustki, których wykrycie lub usunięcie było niemożliwe dostępnymi metodami medycznymi.

Skąd się bierze odległa wznowa raka, która teoretycznie nie dotyczy jego pierwotnego umiejscowienia? Komórki nowotworowe mają zdolność do przemieszczania się do innych części organizmu w postaci przerzutów odległych. W takim przypadku, komórki nowotworowe tworzące przerzuty mają podobne cechy i właściwości jak ognisko pierwotne nowotworu. Na przykład, jeśli pierwotnym nowotworem był nowotwór nerki i dojdzie do przerzutów do płuc, to tkanka nowotworowa rozwijająca się w płucach będzie miała budowę nowotworu nerki.

Ważne

Objawy nawrotu nowotworu

Objawy wznowy raka są takie same, jak w przypadku raka pierwotnego i zależą od umiejscowienia nowotworu. Zaniepokoić powinny wszelkie zmiany w organizmie: zmiany ciężaru ciała, krwawienia, zmęczenie, bolesność, zmiany wyglądu skóry.

Wznowa raka: leczenie

Wznowę nowotworu leczy się podobnie jak nowotwór pierwotny. Bierze się pod uwagę wielkość, lokalizację i rozległość nowotworu. Ważne jest również to, jakie leczenie pacjent otrzymał w pierwszej linii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (kpho.cm.umk.pl)