Zamknij

Jak wykryć raka? Badania profilaktyczne nowotworów

24.01.2019 13:09

Jak wykryć raka we wczesnym stadium? Badać się regularnie. Nie chodzi tu tylko o samobadanie i obserwację. Istnieje wiele badań profilaktycznych, które znacznie zwiększają szanse wykrycia nowotworów. Wczesna diagnoza daje szanse na całkowite wyleczenie choroby.

Badania profilaktyczne wykrywające nowotwory
fot. Shutterstock

Wczesne wykrycie raka daje chorym szansę na całkowite wyleczenie choroby, a przynajmniej znacznie dłuższe życie. Jednak w większości przypadków raka wykrywa się w stadiach zaawansowanych, gdy możliwości leczenia są ograniczone. Wszystko dlatego, że większość nowotworów nie daje wczesnych objawów. Niepokojące symptomy pojawiają się zwykle wtedy, gdy choroba jest zaawansowana, guz rozrasta się lub pojawiają się przerzuty do innych tkanek i narządów.

Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie zmian ogniskowych, czyli moment, w którym nie powodują one jeszcze żadnych objawów. Za pomocą niektórych badań można wykryć raka odpowiednio wcześnie. Trzeba jednak badać się regularnie, nie tylko u lekarza, ale również w domu.

Badania, które pozwalają na wczesne wykrycie raka

Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu. Badanie piersi u lekarza można robić raz w roku, jeśli nie ma innych wskazań. Rozpoznanie podczas badania jakiejkolwiek niepokojącej zmiany powinno skłonić do wizyty u lekarza ginekologa. Samobadanie piersi może pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi (sutka).

Samobadanie jąder najlepiej przeprowadzać raz w miesiącu, po ciepłym prysznicu. Wykrycie guzków, obrzęk jądra, zmiana kształtu czy ból podczas badania to objawy, które są wskazaniem do wizyty u lekarza. To łatwe i szybkie badanie pomaga w wykryciu raka jądra.

Badanie prostaty per rectum u urologa, a także badanie USG prostaty i oznaczenie antygenu PSA z krwi mężczyźni powinni wykonywać raz w roku. To badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrycie raka prostaty.

Test kału na krew utajoną można zrobić w domu lub zgłosić się do przychodni. Test najlepiej wykonywać raz w roku.

Kolonoskopia to jedno z podstawowych badań pozwalających na wykrycie nieprawidłowości w dolnym odcinku przewodu pokarmowego – w tym w jelicie cienkim i grubym. Badanie najlepiej wykonywać raz na pięć lat. 

Cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy. To badanie powinno być wykonywane u każdej kobiety raz w roku. To proste i szybkie badanie pozwalające na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

Mammografia jest badaniem profilaktycznym wykonywanym u kobiet w wieku 40-50 lat (raz na dwa lata). U kobiet powyżej 50. roku życia wykonuje się badanie raz w roku. Warto wiedzieć, że kobiety w wieku 50-69 lat mają możliwość wykonania badania bez skierowania. Mammografia jest bowiem najbardziej czułym badaniem pozwalającym na wykrycie raka piersi w wymienionym przedziale wiekowym.

Badanie palpacyjne tarczycy przez lekarza pierwszego kontaktu lub endokrynologa powinno być wykonywane raz w roku. Co więcej, USG tarczycy i badanie TSH raz na trzy lata (u osób, u których wykryto guzki tarczycy). Te badania pozwalają na wczesne wykrycie raka tarczycy.

USG jamy brzusznej najlepiej wykonywać raz w roku lub raz na dwa lata. To badanie pozwala na wczesne wykrycie raka nerki, raka wątroby, raka trzustki

USG piersi u kobiet, które ukończyły 30 lat, powinno się przeprowadzać regularnie. Jest to badanie, które pozwala na wykrycie zmian w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. USG piersi wykonywane jest u kobiet, u których wykryto w badaniu zmianę, a także u tych, które obciążone są zwiększonym ryzykiem zachorowania.

USG przezpochwowe i badanie ginekologiczne powinna odbyć przynajmniej raz w roku każda kobieta. Pozwala to bowiem na wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium.

Obserwacja znamion i badanie dermatoskopem u dermatologa powinno się przeprowadzać raz w roku, zwłaszcza po wakacjach, szczególnie u osób, które mają jasną karnację i dużo znamion na skórze. Oglądać skórę warto częściej niż przy okazji wakacji, najlepiej raz w miesiącu przy okazji kąpieli. Samoobserwacja znamion oraz badanie dermatoskopem pozwalają na wczesne wykrycie raka skóry.

Badanie krwi, a w zasadzie morfologia, jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które pozwala na ocenę stanu zdrowia człowieka. Z krwi można także oznaczyć poziom markerów nowotworowych, wykorzystywanych w monitorowaniu niektórych nowotworów (prostaty, jajnika).

Badania RTG, zwane prześwietleniem (rentgen), pozwalają na uzyskanie obrazu niektórych części ciała. To badanie wykonuje się, np. szukając źródła ciągłego kaszlu, duszności, bólu i zawrotów głowy.

Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne i bezbolesne. Za pomocą rezonansu uzyskuje się obraz układu mięśniowego i szkieletowego. Sprawdza się w diagnostyce nowotworów, uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy, a nawet szpik kostny. Badanie metodą rezonansu magnetycznego jest drogie i raczej nie wykonuje się go profilaktycznie, a przy konkretnych wskazaniach.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: zwrotnikraka.pl;