Zamknij

Witamina D chroni przed przerzutami. Szansa na nową terapię raka jajnika

03.06.2022
Aktualizacja: 03.06.2022 11:00

Zespół japońskich naukowców dokonał właśnie przełomowego odkrycia: witamina D utrudnia komórkom raka jajnika tworzenie przerzutów. Zdaniem badaczy podawanie jej kobietom, które zachorowały, prawdopodobnie może zwiększyć skuteczność terapii nowotworowej.

Witamina D wspiera walkę z rakiem jajnika
fot. Schutterstock

Rak jajnika to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Według statystyk jedna na 78 kobiet zachoruje w ciągu swojego życia na raka jajnika, a jedna na 108 na niego umrze. Choroba wykorzystuje bowiem mechanizmy obronne organizmu przeciwko niemu. Nowotwór często tworzy przerzuty do otrzewnej, w czym jednak przeszkadzają wyściełające ją komórki tworzące tzw. mezotelium. Niestety, komórki raka jajnika potrafią tak zmienić komórki mezotelium, aby zaczęły one sprzyjać przerzutom – zamiast przed nimi chronić. Nowe odkrycie badaczy z z Uniwersytetu w Nagoi może wesprzeć skuteczną terapię raka jajnika.

Witamina D skuteczna w walce z rakiem jajnika

Jak się okazuje, witamina D nie tylko zapobiega zmianom w mezotelium, ale nawet przywraca zmienione już komórki do wcześniejszego, chroniącego przed przerzutami stanu.
– Pokazaliśmy potencjał witaminy D w normalizowaniu związanych z rakiem komórek mezotelium. To pierwsze badanie tego rodzaju – podkreśla dr Kazuhisa Kitami z Uniwersytetu w Nagoi. – Najbardziej interesujące jest to, że o ile wczesne wykrywanie raka jajnika jest ekstremalnie trudne, to my pokazaliśmy, że środowisko otrzewnej można przywrócić do normalnego stanu, w którym zapobiega ono przyleganiu komórek raka i tworzeniu przerzutów.

Naukowcy opisali dokładny mechanizm, który odpowiada za takie działanie witaminy D. Otóż komórki rakowe produkują białko TGF-β1. Wiąże się ono ze wzrostem komórek, ale też powoduje zwiększenie produkcji innego białka – trombospondyny-1. Jej podwyższone ilości znajduje się zwykle w późniejszych, bardziej śmiertelnych etapach rakach jajnika. Trombposondyna to tymczasem jedno z głównych białek, które pozwala chorym komórkom przylgnąć do otrzewnej i utworzyć przerzut. Witamina D hamuje produkcję trombospondyny spowodowanej większą ilością białka TGF-β1.

Naukowcy sugerują terapeutyczne wykorzystywanie witaminy D

– Podawanie witaminy D pomaga przywracać środowisko otrzewnej do normalnego stanu. Sugeruje to, że łączenie witaminy D z konwencjonalnymi lekami może zwiększyć ich terapeutyczną skuteczność przeciwko rakowi jajnika. Uważamy, że pomaga ona w ochronie przed przyleganiem komórek raka do otrzewnej, co może pozwalać na zapobieganie nawrotom choroby – mówi dr Kitami.

Jednocześnie badacze zauważają, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych terapii raka jajnika u kobiet opartych na opisanych wyżej mechanizmach.

Źródło: PAP/Marek Matacz / ScienceDirect