Wczesne objawy torbieli jajnika

30.10.2019
Aktualizacja: 30.10.2019 17:41
Torbiele jajnika: objawy
fot. Shutterstock

Torbiele jajników to częste schorzenie pojawiające się u kobiet w każdym wieku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko ich powstawania jest: zespół policystycznych jajników, endometrioza lub genetyka. Większość torbieli jajników, nie powodują objawów. Jeśli jednak występują – są to głównie uciski, wzdęcia, obrzęk lub ból w dolnej części brzucha. Jak zidentyfikować wczesne objawy?

Wszystko, co musisz wiedzieć o torbieli jajników

Charakterystyczny tępy, ostry ból w podbrzuszu może świadczyć o występowaniu patologicznych torbieli. Jeśli powodują skręcenie jajnika, wraz z bólem mogą występować nudności i wymioty.
Mniej powszechne objawy to: ból miednicy, tępy ból w dolnej części pleców i udach, ból podczas stosunku, silny ból podczas miesiączki, krwawienie z pochwy, tkliwość piersi, potrzeba częstego oddawania moczu, tycie bez powodu, potrzeba częstego oddawania moczu.
Ramka: Co to są torbiele jajników?
Torbiel to worek wypełniony płynem. Może tworzyć się w wielu miejscach w ciele. Torbiele jajników tworzą się w jajnikach lub na nich.

1. Problemy z oddawaniem moczu

Jednymi z objawów, które mogą wskazywać na torbiele na jajnikach, są pojawiające się problemy z oddawaniem moczu. Kobiety skarżą się na nieustanne parcie na pęcherz czy pieczenie okolic intymnych podczas korzystania z toalety.
Może to oznaczać infekcję lub osłabienie mięśni dna macicy. Symptomy tego rodzaju powinny zaniepokoić, gdy nie miną po upływie 10 dni. Wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty.

2. Bóle miednicy

Bóle okolic miednicy znane są każdej kobiecie. Pojawiają się one przecież podczas każdej miesiączki. Jeżeli jednak bóle tego rodzaju odczuwalne są również poza okresem – pomocy należy szukać u ginekologa lub endokrynologa.
W niektórych przypadkach ostry ból może być spowodowany pęknięciem torbieli. Jej zawartość może wylać się do jamy otrzewnej, powodując stan zapalny.

3. Ból podczas stosunku

Powiększające się torbiele i stany zapalne, które się w nich tworzą, w niektórych przypadkach skutkują dyspareunią, czyli odczuwaniem bólu podczas stosunku seksualnego. Jest to spowodowane naciskiem na jajniki, jajowody i macicę.
Warto zbadać przyczynę bólu u ginekologa. W wielu przypadkach wynika z rozrastających się torbieli na jajnikach lub stanów zapalnych rozwijających się w okolicy miednicy mniejszej.

5. Wymioty i nudności, wzdęcia

Torbiel na jajniku powoduje także wzdęcia, co skutkuje powiększającym się obwodem brzucha. Występujące problemy żołądkowe wynikają również z narastającego nacisku cysty, często nawet na okolice odbytu.

6. Plamienia

Kolejnym symptomem mogą być plamienia między miesiączkowe. Jest to najczęściej skutek zaburzeń hormonalnych, które mają miejsce w organizmie chorej kobiety. Nie warto jednak panikować, jeżeli krwawienia pojawią się jednorazowo.

7. Wahania wagi

Nagły spadek masy ciała bez konkretnej przyczyny lub tycie należy szybko skonsultować z lekarzem. Problemem może być także całkowity brak apetytu lub nieustanne odczuwanie głodu.

8. Bóle brzucha

Opuchnięty, bolesny brzuch jest jednym z najczęściej ignorowanych przez kobiety objawem. Głównie dlatego, że bolesny brzuch kojarzony jest z problemami żołądkowymi lub zbliżającą się miesiączką. W tym wypadku napięty brzuch z nasilającym się bólem może być jednak symptomem torbieli na jajnikach.

9. Chroniczne zmęczenie

Zmęczenie najczęściej kojarzone jest ze stresującym trybem życia, brakiem wystarczającej ilości snu lub wyczerpującą pracą. Jest to także jeden z objawów torbieli na jajnikach. Osłabienie organizmu wynika bowiem z zaburzeń hormonalnych.

Zapobieganie torbielom jajników

Torbielom jajników nie można zapobiec. W wykryciu pomóc mogą rutynowe badania ginekologiczne. Łagodne torbiele jajników nie są rakowe. Jednak objawy raka jajnika mogą naśladować objawy torbieli jajnika. Dlatego tak ważne jest, aby odwiedzenie lekarza i uzyskać prawidłową diagnozę.

Leczenie torbieli jajnika

Lekarz może zalecić leczenie w celu zmniejszenia lub usunięcia torbieli, jeśli nie ustępują one sama lub rosną. Jeśli masz nawracające torbiele jajników, lekarz może przepisać doustne środki antykoncepcyjne, aby zatrzymać owulację i zapobiec rozwojowi nowych torbieli. Doustne środki antykoncepcyjne mogą również zmniejszyć ryzyko raka jajnika. Należy pamiętać, że ryzyko to jest wyższe u kobiet po menopauzie.

Jeśli torbiel jest niewielka i wynik badania obrazowego wyklucza raka, lekarz może wykonać laparoskopię w celu chirurgicznego usunięcia torbieli. Procedura polega na tym, że lekarz wykona małe nacięcie w pobliżu pępka, a następnie usuwanie torbieli z podbrzusza.\

Jeśli masz dużą torbiel, lekarz może usunąć go chirurgicznie przez duże nacięcie w jamie brzusznej. Przeprowadzą natychmiastową biopsję , a jeśli stwierdzą, że torbiel jest rakowa, mogą wykonać histerektomię w celu usunięcia jajników i macicy.