Zamknij

Wczesne objawy guza mózgu. 7 typowych, które wymagają pilnej wizyty u lekarza

21.10.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 15:57

Nowotwory układu nerwowego są diagnozowane coraz częściej, nawet u osób bardzo młodych, przed 30. rokiem życia. Pod względem umieralności guzy mózgu znajdują się na 10. miejscu listy nowotworów. Można wyróżnić objawy, które bardzo często wskazują na guza mózgu. Powinny skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem.

Wczesne objawy guza mózgu.
fot. Shutter

Najczęstsze objawy guza mózgu

1. Częste bóle głowy

Zaniepokoić powinien częsty ból głowy, niezależnie od pogody i stanu psychiczno-fizycznego. Dolegliwości bólowe mogą być związane z rosnącym w mózgu guzem, który zwiększa ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz powoduje obrzęki mózgu.

2. Napad padaczki

Każdy napad padaczkowy wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. To rodzaj zaburzenia neurologicznego, który świadczy o chwilowej niesprawności mózgu. Dochodzi do niego w wyniku silnego wstrząsu związanego z utratą świadomości. Padaczka łączy symptomy psychiczne, wegetatywne, somatyczne, które pojawiają się na skutek zmian metabolicznych mózgu. Padaczka bardzo często powstaje w wyniku nowotworu lub udaru. Niebezpieczną sytuacją jest stan padaczkowy, podczas którego napad przedłuża się powyżej pół godziny lub krótsze napady występujące bez przerwy, jeden po drugim.

3. Poranne nudności

Nudności i wymioty, które pojawiają się rano oraz przebiegają z bólem i zawrotami głowy, to jeden z częściej występujących objawów nowotworów mózgu.

4. Częste omdlenia i zawroty głowy

Omdlenia zawsze wymagają konsultacji lekarskiej, która jest niezbędna także w przypadku każdej utraty przytomności. Jeśli oprócz omdleń występują zawroty głowy, powinno to skłonić do wykonania specjalistycznych badań np. tomografii komputerowej głowy.

5. Zaburzenia mowy

Problemy z doborem słów, utrata zdolności poprawnego wysławiania się, kłopoty ze zrozumieniem tego, co ktoś do nas mówi oraz utrata zdolności czytania i pisania mogą świadczyć o schorzeniach, które występują w obrębie płata ciemieniowego mózgu.

6. Problemy ze wzrokiem

Nawet chwilowa utrata widzenia w obrębie jednego lub obu oczu może być objawem nowotworu oraz innych, poważnych chorób.

7. Zaburzenia równowagi

Zaburzenia równowagi to kolejny z objawów wielu schorzeń neurologicznych i mogą być one związane z guzem rozwijającym się w okolicy móżdżku. Zaburzeniom równowagi mogą towarzyszyć kłopoty z wykonywaniem precyzyjnych czynności np. uchwyceniem małego przedmiotu i pisaniem.

Należy pamiętać, że objawy guza mózgu różnią się i zależą od lokalizacji, tempa wzrostu i wielkości guza. Lekarze zidentyfikowali czynniki, które zwiększają ryzyko nowotworu mózgu. Należą do nich:

  • narażenie na promieniowanie – ludzie, którzy byli narażeni na promieniowanie zwane promieniowaniem jonizującym, mają zwiększone ryzyko nowotworu mózgu. Przykłady promieniowania jonizującego obejmują radioterapię stosowaną w leczeniu raka i ekspozycję na promieniowanie.
  • historia nowotworowa rodziny – guz mózgu należy do grupy nowotworów, których ryzyko występowania wzrasta, jeśli choroba występowała w rodzinie. 

Ważna informacja

Szybkość wzrostu, a także lokalizacja guza mózgu decyduje o tym, jak wpłynie on na funkcjonowanie układu nerwowego.

Źródło: mayoclinic.org; Wprost