Zamknij

W Polsce nowotwór wykrywa się u ponad tysiąca dzieci rocznie. 6 groźnych objawów

28.09.2022 10:17

Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów wśród dzieci. By uchronić najmłodszych przed tragicznymi konsekwencjami choroby, bardzo ważne jest umiejętne rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych, jakie wysyła organizm. Co warto wiedzieć o dziecięcych nowotworach?

Nowotwór u dziecka: na jakie objawy zwrócić uwagę?
fot. Shutterstock

Na świecie nowotwór jest wykrywany u ponad 400 tys. dzieci i młodzieży rocznie. W Polsce w ciągu roku lekarze diagnozują około 1200 nowotworów wieku dziecięcego, a 200 dzieci umiera na te choroby. Jak informuje jedna z kluczowych organizacji zajmujących się nowotworami dziecięcymi – Childhood Cancer International– w krajach o wysokich dochodach, gdzie kompleksowe usługi są ogólnie dostępne, ponad 80 proc. dzieci z chorobą nowotworową jest wyleczonych. Dla porównania, w krajach o niskich i średnich dochodach wyleczonych jest mniej niż 30 proc. Co więcej, spora liczba dzieci nie zostaje w ogóle zdiagnozowana, pochodzą z krajów, gdzie systemy opieki zdrowotnej są na niskim poziomie.

Według danych Krajowego Rejestru Onkologicznego w 2019 r. w Polsce nowotwór wieku dziecięcego zdiagnozowano u 579 chłopców i u 538 dziewczynek do 19. roku życia. W wyniku dziecięcych nowotworów zmarło 113 chłopców i 74 dziewczynki.

– Od około 40 lat umieralność nowotworowa w tej grupie wiekowej zmniejsza się przy utrzymującym się wzroście zachorowalności, co wskazuje na postęp w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego – przekazał KRO w swoim raporcie z 2019 r.

W Europie co 15 minut rodzice dowiadują się, że ich dziecko ma raka

We wrześniu 2018 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nowe przedsięwzięcie – Globalną Inicjatywę na rzecz Raka Dziecięcego WHO. Głównym celem jest osiągnięcie co najmniej 60-proc. wskaźnika przeżycia dzieci chorych na raka do 2030 r., co oznacza podwojenie światowego wskaźnika wyleczeń dzieci z rakiem. Głównym celem jest wspieranie rządów w ocenie dostępności leków i nowoczesnych technologii i ustalaniu priorytetowych programów diagnostyki i leczenia.

Jak podaje Europejski Komitet Regionalny CCI (Childhood Cancer International), każdego roku w Europie raka diagnozuje się u 35 tys. dzieci i młodzieży, a ponad 6 tys. umiera z tego powodu. Średnio co 15 minut rodzina otrzymuje wiadomość, że ich dziecko ma raka. Choć w państwach wysokorozwiniętych, czyli w większości państw europejskich, przeżywalność chorych na nowotwory dziecięce jest na poziomie 80 proc., to i tak występują drastyczne różnice.

– Wskaźniki przeżycia raka u dzieci są o 20 proc. mniejsze w krajach Europy Wschodniej w porównaniu z resztą Europy – podkreśla Komitet Regionalny CCI Europe.

U dzieci najczęściej diagnozuje się białaczkę (tanowi ona 26% wszystkich chorób nowotworowych wieku dziecięcego), chłoniaki i nowotwory mózgu. Nowotwory u dzieci poniżej drugiego roku życia najczęściej są zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej.

Pierwsze objawy nowotworu u dziecka

Szybkie rozpoznanie nowotworu u dziecka oznacza szybsze, efektywne leczenie. Komórki nowotworowe w organizmie dziecka rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, dlatego czas jest niezwykle cenny. Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców, to:

  1. utrzymujący się ból różnych części ciała – dziecko nie potrafi określić dokładnej lokalizacji, nie odróżnia bólu kostnego od mięśniowego, jednak dolegliwości stają się coraz bardziej uporczywe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Dziecko może przestać wykonywać ulubione czynności, może się też skarżyć na ból przy chodzeniu.
  2. mniejsza aktywność dziecka – apatia, brak sił i nadmierna potrzeba snu, które obserwujemy przez wiele tygodni, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza
  3. przewlekły ból głowy –  ciągły ból głowy u dziecka jest wystarczającym wskazaniem do konsultacji stanu dziecka z lekarzem. O zmianach w mózgu mogą świadczyć towarzyszące bólom głowy wymioty (będące konsekwencją wysokiego ciśnienia śródczaszkowego), zmiana zachowania, powiększenie obwodu głowy, problemy z widzeniem, drgawki
  4. gorączka – przedłużająca się gorączka może być objawem białaczki, chłoniaków, guzów kości czy nerwiaka zarodkowego
  5. krwawienie z nosa, jamy ustnej, ucha – może świadczyć o skazie małopłytkowej spowodowanej rozwojem nowotworów układu krwiotwórczego
  6. kaszel – może być symptomem guza w śródpiersiu, zwłaszcza jeśli nawraca i nie jest związany z infekcjami

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, zwrotnikraka.pl, doz.pl